Për disa ndodhta nuk është habi që një rajon italian është quajtur destinacioni më emocionues evropian për 2018.

Ndërsa lista vjetore e ‘Lonely Planet’, zakonisht përbëhet nga destinacione evropiane magjepsëse, por të nënvlerësuara.

Çështja e “turizmit masiv” është marrë parasysh këtë herë, që do të thotë se vëmendja fokusohet në rajonet më pak të vizituara dhe pasuritë e fshehura rreth kontinentit.

Kjo ka rezultuar në një koleksion jashtëzakonisht interesant dhe të pazakontë të destinacioneve, me kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranën që vjen në vendin e 10-të dhe republikën e vetëshpallur të Kosovës në numrin katër.

“Ekziston një shqetësim në rritje për rritjen e turizmit në destinacionet popullore evropiane, veçanërisht gjatë muajve të zënë të verës, kështu që me këtë listë dëshironim të tregojmë se ka shumë alternativa të pabesueshme për të zbuluar në të gjithë Evropën”, thotë Tom Hall, zëdhënës dhe drejtoreshë editoriale për ‘Lonely Planet’.

“Nëse jeni duke kërkuar për një pushim kulturor të qytetit, pamje spektakolare ose një destinacion ushqimesh të zhurmshme, ka diçka për çdo shije.

“Ju mund të gjeni të gjitha këto gjëra në rajonin e Emilia-Romagna të Italisë, i cili fluturon nën radar krahasuar me disa nga destinacionet më të mëdha të Italisë, ndërkohë që zgjedhjet e tjera shfaqin disa nga vendet që udhëtarët e njohur evropian janë të ngazëllyer për të drejtën tani”, shtoi Hall.

LEXO EDHE:  Raporti/ "Shqipëria ngjitet në vend të parë për konsumimin e kokainës, ja dhurata e helmuar e vëllezërve Rama"

Qyteti bregdetar skocez Dundee është një tjetër ngjarje jo e mundshme, e përshkruar si “një qytet i fuqizuar nga hapje të reja kulturore”, që përfshijnë një degë të re të muzeut V & A në Londër. “Dundee është i gjashti në listën e ‘Lonely Planet’, ndërsa mahnitëse e Greqisë” jashtë radarit ” vendi i shtatë.

Lugina e Vipave, “e panjohur” e Sllovenisë, e cila shpesh anashkalohet nga turistët në favor të kryeqytetit Lubjanë dhe Liqenit Bled aty pranë, është e nënta në listë, ndërsa kryeqyteti i Lituanisë Vilnius është në vendin e 8-të.

Rajoni i Spanjës i Cantabria dhe Friesland në Holandë janë gjithashtu të paraqitur në këtë listë, e cila është hartuar nga ekspertët evropianë të Lonely Planet në përpjekje për të frymëzuar udhëtarët për të zbuluar disa nga rajonet më të vogla të vizituara dhe ndërprerjet e qytetit alternativ përtej të dyshuarve të zakonshëm në Europë.

Lonely Planet më e mirë në Evropë 2018:

1. Emilia-Romagna, Itali
2. Cantabria, Spanjë
3. Friesland, Holandë
4. Kosova
5. Provence, Francë
6. Dundee, Skoci
7. Cyclades vogla, Greqi
8. Vilnius, Lituani
9. Lugina e Vipave, Slloveni
10. Tiranë, Shqipëri

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1541″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook