Karkalecat e detit, janë ndër ushqimet më të njohura nga prodhimet e detit.

Por e keni ditur se cilat janë përfitimet e vërteta të karkalecave dhe pse të gjithë nutricionistët i përfshijë në listën e ushqimeve të rekomanduara?

Zbuloni se cilat janë sekretet e karkalecave të detit dhe i përfshini ata në dietën tuaj:

  1. Ju sigurojnë me lëndët ushqyese të nevojshme për të qenë energjik
  2. Nuk kanë efekte të dëmshme që shtojnë kolesterolin
  3. Përmbajnë hekur
  4. Janë të pasur me selenium
  5. Kanë efekte antioksiduese
  6. Ulin presionin e gjakut
  7. Treten lehtësisht
  8. Kanë efekt anti-inflamator
  9. Përmbajnë Omega 3
  10. Përmbajnë vitaminë D

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook