A e dini se çdo javë, mbi 3.000 kanadezë janë diagnostikuar me ndonjë formë kanceri?

Nëse njerëzit janë të informuar mirë, ata mund ta parandalojnë vetë kancerin. Të kesh një dietë të shëndetshme është një fillim i mirë dhe shmangia e ushqimeve që shkaktojnë kancer është një shtesë e mirë.

Përveç vdekjes, shumë njerëz kanë frikë të shkojnë në kimioterapi kur mësojnë se kanë kancer. Arsyeja është se ky trajtim është rraskapitës dhe e vendos trupin përmes ferrit.

Efekti i parë anësor është të përzier dhe të vjella. Kjo ndodh pothuajse menjëherë pas fillimit të trajtimit. Një tjetër efekt anësor është humbja e flokëve. Kjo është arsyeja pse ju shihni njerëzit të rruajnë kokën para se të fillojnë trajtimin. Ajo heq elementin e shokut sepse ky simptomë mund të ndodhë brenda dy javëve të para të trajtimit.

Nganjëherë njerëzit më të shëndetshëm përfundojnë me zhvillimin e kancerit. Por kjo nuk do të thotë që njerëzit duhet të hanë çfarë të duan dhe të jetojnë një mënyrë jetese të sëmurë.

Nëse mund t’i shmangni këto ushqime që shkaktojnë kancer, ju do të ulni shanset për të zhvilluar kancerin.

Ushqime të konservuara: 

Shumë nga kompanitë kryesore të ushqimit mbajnë rreshtimin e ushqimeve të tyre të konservuara me Bisphenol A (BPA). Sipas studimeve të bëra në qelizat e njeriut dhe të kafshëve, BPA ka qenë e lidhur me disa çështje shëndetësore. Këto përfshijnë kancerin, infertilitetin, obezitetin dhe diabetin.

Ushqime të tymosura:

Mishrat e tymosura përmbajnë kancerogjene të dëmshme të quajtura nitrate që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të tij. Por kur mishi i tymosur është i gatuar, ato nitratet dhe nitratet kthehen në komponimet N-nitrozo të cilat përfshijnë nitrosamines dhe nitrosamides. Komponimet N-nitrozo mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të kancerit.

Peshk rezervuari:

Shumë nga peshqit që blejmë në dyqane rriten në rezervuare. Ju mund të mendoni se është më mirë që të blini peshkun të rritur në rezervuar se në det. Për fat të keq gaboni. 

Peshku përmban nivele të larta të omega-3. Peshqit e egër marrin omega-3 e tyre nga planet ujore në ujë. Peshku i mbarështruar ushqehet me një dietë të panatyrshme, me misër të bluar e cila përfshin ndotës dhe kimikate të tjera. Disa nga këto kimikate gjithashtu përfshijnë pesticide që ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së morrave të detit.

Mish i pjekur në zgarë:

Nuk ka më mirë se sa të gatuash mish i pjekur në zgarë. Por, çfarë ndodh nëse ju thashë se kjo mund të rrisë shanset për të marrë kancer? Epo, është e vërtetë! Gatimi i mishit nën zjarr mund të krijojë komponime kancerogjene të quajtura amina heterociklike dhe hidrokarburet aromatike policiklike. Sipas hulumtimeve dhe studimeve të bëra në kafshë, këto kimikate të rrezikshme janë treguar të shkaktojnë kancer.

Vajrat e hidrogjenizuara:

Ju rritni shanset tuaj për të zhvilluar kancerin e gjirit, nëse konsumoni vazhdimisht vajra të hidrogjenizuara. Për të parandaluar që produkti të mos shkojë keq, prodhuesit e kanë përpunuar vajin duke krijuar një reaksion kimik me hidrogjen. Sipas Universitetit të Harvardit për Shëndetin Publik, yndyrat trans që janë në vajra të hidrogjenuara gjithashtu promovojnë inflamimin dhe mbi-aktivitetin e sistemit imunitar. Këto kanë qenë të lidhura me çështjet shëndetësore që përfshijnë sëmundjet e zemrës, diabetin dhe kancerin.

LEXO EDHE:  Studimi/ A e dini rrezikun që shkaktojnë ushqimet e "Fast-Food"? Jo vetëm që dëmtojnë...

Kokoshkat:

Nuk ka ushqim më të mirë për të shijuar shikimin e një filmi se kokoshka. Por nëse jeni duke konsumuar kokoshka me mikrovalë, mund të dëshironi ta rishikoni atë vendim. Kokrra mikrovalë është një nga ushqimet që shkaktojnë kancer. Këto janë të veshur me Perfluoroalkile, acid perfluorooctanoic (PFOA) dhe perfluorooctane sulfonate (PFOS). Këto përdoren për të parandaluar që vaji të rrjedhë përmes paketës kur është duke u ngrohur. Për fat të keq, kur nxehni kokoshka, këto kimikate përfundojnë në to. Në shumë studime, PFOA ka qenë e lidhur me tumoret në organet e kafshëve. Jo për të përmendur punonjësit e PFOA bimore janë gjithashtu në rrezik për zhvillimin e kancerit të prostatës gjithashtu.

Perime dhe fruta OMGJ:

Perimet dhe frutat që rriten dhe nxiten me pesticide, fara OMGJ dhe herbicide. Të tre këto kimikate janë të rrezikshme për shëndetin tuaj, sepse ato përmbajnë kancerogjene.

Sheqeri:

Nëse jeni i varur nga sheqeri ju duhet të hiqni dorë tashmë. Qelizat e kancerit ushqehen nga sheqeri. Çfarë bën sheqeri është që ushqen tumoret dhe inkurajon qelizat e kancerit të rriten.

Pijet e gazuara dhe pijet energjike:

Studimet kanë konfirmuar se ka një lidhje midis kancerit dhe pijeve të gazuara. Ata mund të rrisin prodhimin e insulinës në pankreas të cilat mund të dyfishojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit të pankreasit. Për të mos përmendur shumicën e pijeve joalkoolike dhe pijeve sportive nuk përmbajnë vlera ushqyese dhe gjithashtu vjedhin trupin tuaj të vitaminave dhe mineraleve të domosdoshme.

Proteina e sojes:

Sipas statistikave, midis 90 deri 95 për qind e të gjitha sojeve të rritur në SHBA që përdoren për të krijuar izolimin e proteinave të sojeve ndryshojnë gjenetikisht. Shoqata Dietetike Amerikane konfirmon se izolimet e proteinave të soje përmbajnë anti-ushqyes që mund të vonojnë aftësinë e trupit për të tretur dhe absorbuar lëndë ushqyese. Nëse trupi nuk është në gjendje të tretet dhe të thithë lëndë ushqyese, nuk do të jetë në gjendje të luftojë siç duhet qelizat e kancerit.

Mielli i grurit:

Nëse bleni miell gruri, ju duhet të dini se si përpunohet. Farat trajtohen me fungicid. Pastaj ata janë mbuluar me pesticide. Pastaj ato janë të ruajtura në kazanë të veshur me insekticide. Të gjitha këto kimikate rrisin ngarkesën e toksinave në trupin tuaj. Për të siguruar që mielli të mbetet i bardhë, mielli është i përzier me oksid klori në formën e gazit të klorit. Ky është një nga ushqimet që shkaktojnë kancerin më të lartë. Kështu që herën tjetër që mendoni të blini miell të bardhë, mos e bëni!

Ushqimet e përpunuara:

Siç e përmendëm më sipër për mishin e tymosur, ushqimet e përpunuara gjithashtu përmbajnë nitratet dhe nitritet që mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të kancerit të stomakut dhe kancereve të tjera. Shumë ushqime të përpunuara gjithashtu përmbajnë sasi të mëdha mielli të bardhë, të cilin sapo përmenda, kalojnë nëpër një proces të rrezikshëm dhe përmbajnë shumë kimikate të dëmshme.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook