Nëse doni të përfitoni nga mëngjesi, por nuk jeni mësuar që të hani në mëngjes ose të zgjoheni herët dhe doni të mbani një nivel të lartë energjish, atëherë është mirë që ta ndani mëngjesin në dy vakte të vogla.

Dietologu Keri Glassman thotë se kjo mënyrë këshillohet edhe për ta mbajtur nën kontroll peshën. Gjithsesi, sfida është si ta ushqeni veten dy herë përpara drekës pa konsumuar shumë kalori.

Këtu gjeni pesë mënyra për të konsumuar një mëngjes të balancuar. Ju mund t’i hani këto vakte pa një radhë të caktuar, çelësi është si të përfshini një përzierje të ushqyesve me proteinat e ngurta, plus disa yndyrave të shëndetshme.

1.Jogurt (kos me fruta) + vezë e zier mirë

2.Vezë e rrahur + lëng frutash e bërë vetë (smoothie)

3.Bukë me gjalpë + një tas me manaferra/luleshtrydhe me bajame

4.Banane me gjalpë kikiriku + një fetë bukë e thekur me gjysmë avokado

5.Tërshërë + lëng frutash me shumë proteina (smoothie)