Të gjithë njerëzit që kanë dashur të drejtojnë PD pa miratimin e Berishës ose janë eliminuar, Olldashi rrezikonte Bashën dhe dinte shumë për familjen Berisha, si u inskenua aksidenti

Teza e trumbetuar nga politika se vdekja e Sokol Olldashit ishte aksidentale sa vjen dhe bëhet e pabesueshme.

Sokol Olldashi, një prej figurave kryesore të së djathtës dhe rivali më serioz i Lulzim Bashës për të marrë drejtimin e Partisë Demokratike, humbi jetën në mënyrë misterioze, disa muaj pasi garoi përballë Lulzim Bashës për kreun e partisë dhe pasi doli kundër familjes Berisha.

Politika shqiptare, e cila ka qenë dhe është bashkë, në vjedhje dhe në krime, mbrojti tezën se vdekja e Sokol Olldashit ishte aksidentale. Por më poshtë po rendisim të gjitha faktet dhe rrethanat që konfirmojnë se Sokol Olldashi është vrarë.

 

 1. Të gjithë figurat e së djathtës, pretendentë për të drejtuar Partinë Demokratike, pa lejen e Sali Berishës, janë vrarë ose kanë humbur jetën në rrethana misterioze. Kujtojmë vrasjen e Azem Hajdarit dhe vdekjen misterioze të Gramoz Pashkos.
 2. Vitet dhe sidomos muaj para se të vritej, Olldashi po përgjohej nga Sali Berisha me anë të Shërbimit Informativ Shtetëror.
 3. Para aksidentit, Olldashi denoncoi manipulimin e zgjedhjeve për kreun e PD, duke dalë kundër familjes Berisha.
 4. Pas izolimit të Topallit, Sokol Olldashi ishte kundërshtari i vetëm i dyshes Berisha-Basha në Partinë Demokratike.
 5. Sokol Olldashi ishte pengesë për planin e dyshes Berisha-Basha për të diktuar krerët dhe anëtarët e forumeve të larta të PD në zgjedhjet e dhjetorit.
 6. Sokol Olldashi do të niste një aksion për të kundërshtuar mënyrën e të bërit opozitës nga dyshja Berisha-Basha.
 7. Sokol Olldashi do të kërkonte një analizë për humbjen e thellë në zgjedhjet e 23 Qershorit, gjë e cila do të shmanget nga Berisha-Basha.
 8. Sokol Olldashi përfaqësonte linjën politike-ekonomike më të fuqishme në PD.
 9. Sokol Olldashi do të kërkonte largimin e Bashës menjëherë pas humbjes së zgjedhjeve të para përballë të majtës.
 10. Sokol Olldashi ishte kthyer në pretendentin numër një për zëvendësimin ë Lulzim Bashës si kryetar i PD.
 11. Olldashi ishte lideri real i PD në jetën parlamentare dhe në debatet televizive.
 12. Sokol Olldashi shihej si rrezik për krijimin e një parti të re në PD.
 13. Sokol Olldashi kishte në planet e tij politike krijimin e një lëvizjet të re politike.
 14. Sokol Olldashi ishte në moshën e duhur dhe në kulmin e karrierës së tij politike.
 15. Ndryshe nga Basha, Sokol Olldashit njihte në thellësi strukturat e PD dhe jetën opozitare.
 16. Sokol Olldashi gëzonte një mbështetje të gjerë në bazë.
 17. Sokol Olldashi u kthye në figurën më karizmatike dhe polemizuese në PD, duke eklipsuar Bashën, një personazh i lodhshëm për publikun dhe që bazohet në klishe të ngurta.
 18. Olldashi po afrohej me amerikanët pas pozicionimit të Bashës kundër ambasadës së SHBA.
 19. Sipas ish-ambasadorit amerikan, Arvizu, Olldashi kishte planifikuar zhvillimin e një vizite në SHBA.
 20. Sokol Olldashi dinte shumë për aktivitetin e Sali Berishës në tetë vitet e fundit.
 21. Marrëdhëniet mes Sokol Olldashit dhe Sali Berishës ishin të ftohta pas katapultimit të Lulzim Bashës në krye të PD.
 22. Prokuroria fshehu 10 muaj me radhë raportin për Sokol Olldashin
 23. Prokuroria e publikoi raportin pasi vëmendja për ngjarjen u fashit
 24. Në raport thuhet se dyert e makinës ishin të hapura, ndërsa xhamat të pa thyer
 25. Raporti konstaton njolla gjaku jashtë makinës
 26. Në konkluzionet e prokurorisë nuk thuhet shpejtësia e makinës
 27. Prokuroria flet për sekuestrimin e pamjeve filmike të tunelit, por i fshehu ato
 28. Prokuroria pohon se ka zbardhur tabulatet telefonike, por nuk i zbardhi ato.
 29. Në raport bëhet një përshkrim i hollësishëm për veshjet e viktimës, por nuk thuhet asgjë për portofolin e vjedhur
 30. Viktima po udhëtonte me një shpejtësi të ulët, 45 km/h, që nuk justifikon pasojat e aksidenti
 31. Sipas ekspertizës, kushtet teknike të makinës kanë qenë të mira
 32. Makina nuk është rrotulluar në mënyrë të njëpasnjëshme
 33. Makina nuk ka rënë nga një lartësi e madhe
 34. Makinat e kishte sistemin e frenimit në parametrat normale
 35. Lëngu i timonit hidraulik ka qenë në nivelet duhura.
 36. Sistemi i drejtimit të mjetit operon plotësisht në të dy drejtimet.
 37. Makina kanë dalë nga rruga në një terren jo të thyer, që nuk justifikon pasojat.
 38. Kushtet atmosferike ishin me reshje, duke favorizuar fshirjen e gjurmëve
 39. Ekspertiza krijoi alibinë se reshjet e shiut kishin fshirë provat në vendin e ngjarjes
 40. Strukturat e policisë prishën provat, duke marrë me shpejtësi makinat me karrotrec si dhe duke mjegulluar rrethanat e ngjarjes.
 41. Persona të tjerë shkuan në vendngjarje para se të mbërrinin forcat e policisë
 42. Media u mbajt dy orë larg ngjarjes, që të mos filmonte personin e dytë.
 43. Dëshmitë ishin kontradiktore për aksidentet
 44. Munguan konkluzionet dhe procesverbalet e këqyrjes së vendit të ngjarjes nga policia dhe prokuroria.
 45. U vonuan aktet e ekspertimit autoteknik të mjeteve ku u gjend trupi
 46. Policia u vonua 24 orë për të dhënë mbajtur qëndrimin zyrtar mbi ngjarjen.
 47. Policia nuk sqaroi se sa persona ishin në makinë.
 48. PD, PS dhe LSI vendosën që të mos flisnin më për këtë çështje.
 49. Pas ngjarjes, një ish-ministër i PS, ndau bashkëshorten, për të cilën thuhet se ka qenë në makinë me Olldashin.
 50. Në rrethe të ngushta qarkullojnë fotot e Olldashit pas ngjarjes. Kush i ka parë fotot, nuk beson se ka qenë aksident. /Pamfleti
LEXO EDHE:  Statistikat/ Më pak armë të regjistruara në të gjithë rajonin. Në çdo 100 banorë, vetëm 2 kanë armë me leje

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook