Të pëlqen të udhëtosh, por çmimi i biletës së avionit është shpesh shumë i lartë? Faqja e internetit  “jetcost.it”, e cila bën krahasime në kohë reale të biletave jep 6 rregulla të arta.

 

1. Blije biletën më herët
Bliji fluturimet e tua më herët për të përfituar nga çmimet më të mira. Duke i blerë biletat e fluturimeve para një kohe të caktuar, je i sigurt se do të kursesh në fluturimin tënd.

2. Zgjidh fluturimin e minutës së fundit
Një tjetër mundësi është kjo e blerjes së biletave në minutën e fundit, në këtë mënyrë është më e lehtë të gjesh fluturime me ulje. Nëse mund të dish mirë destinacionin e udhëtimit dhe datën e nisjes dhe të ardhjes, të gjesh çmime të mira është shumë e lehtë.

3. Zgjidh me kujdes datat e udhëtimit.
Sezoni është një kriter kryesor. Faktorë të ndryshëm duhen marrë në konsideratë: kur do të fillosh, a janë ditë festash, fundjavë, si do të jetë klima kur do të arrish, orari i fillimit të udhëtimit etj.

4. Krahaso çmimet.
Gjej një çmim dhe krahasoje në pak sekonda me çmimin e biletave ajrore të njëqind agjencive udhëtimi dhe kompanive ajrore të tjera. Motorri i kërkimit propozon ofertat më të mira të disponueshme në treg, në të cilat ofertat nga kompanitë loë cost si easyJet, Ryanair, Vueling e Transavia.

LEXO EDHE:  Avion kryen ulje të detyruar në plazhin plot me pushues, vret dy persona (FOTO)

5. Përpunoje kërkesën para se ta blesh.
Çmimet e treguara mund të ndryshojnë gjatë kohës. Duke kontrolluar çmimet e shumë udhëtimeve, duke ndryshuar ditët e nisjes dhe të arritjes mund të blesh biletën e uhhëtimit në mënyra më të favorshme, në ditë në të cilat pagesat mund të jenë më të ulëta. Ne ju këshillojmë gjithmonë të bëni një kërkesë të dytë. Në çdo mënyrë, është gjithmonë më e lehtë të blesh një biletë vajtje ardhje në vend të dy udhëtimeve të ndara.

6. Të evitosh shpenzimet e padobishme.
Para se të nënshkruash një sigurim udhëtimi që do të përmbajë një kosto shtesë të çmimit total të udhëtimit, sigurohu që sigurimi ose karta e kreditit nuk përfshijnë një kosto më vete.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook