Ju mund të mos e nisni dot ditën pa një filxhan të mirë kafe, mund të jeni dashamirës i kafes turke, apo edhe ekspresit, por me siguri që nuk jua mban xhepi të blini dhe të pini çdo ditë këtë kafe për të cilën do t’ju flasim më poshtë.

Ajo është kafja më e shtrenjtë në botë, ku kilogrami shkon deri në 700 dollarë. Quhet “kopi luwak” dhe ka një mënyrë të veçantë të të prodhuarit, e cila, deri diku mund të themi se është edhe e neveritshme.

Një kafshë e vogël aziatike ushqehet kafen e papjekur në pemë dhe më pas i nxjerr në formë jashtëqitje. Më pas jashtëqitja mblidhet për t’u konsumuar nga njerëzit.

Fermentimi ndodh kur kokrrat e kafesë kalojnë nëpër zorrët e lakritit dhe enzimat e tyre ndihmojnë tretjen e ushqimeve të ndryshime përfshirë kafen dhe fasulet, duke hequr aciditetin. Kështu, kafeja bëhet më e shijshme.

“Asian palm civet” janë krijesa të vogla intriguese me madhësinë e një maceje shtëpiake.

Trupat e tyre janë të gjata, të zeza dhe të mbuluara me qime të trasha dhe të çrregullta.

Ato janë kafshë të natës që mund të gjenden nëpër pyjet tropikale në ishujt indonezianë të Sumatra, Java, Bali dhe Sulawesi.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook

LEXO EDHE:  Çfarë ndodh kur pini kafe ekspres. Ja 5 përfitimet pozitive shëndetësore