Ballina Aktualitet Basha: Shqiptarët po paguajnë faturën e “5 derrave” të krimit dhe korrupsionit

Basha: Shqiptarët po paguajnë faturën e “5 derrave” të krimit dhe korrupsionit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbajtur mbledhje në Vorë ku tregon shifrat “dërrmuese” të parave që bien në kurriz të popullit shqiptar.

Basha thotë se borxhet e qeverisë po i taksohen qytetarëve të cilët nuk kanë pse të paguajnë për gabimet dhe kriminelët që po përfitojnë në mbështetje të Ramës.

“200 milionë është borxhi total i shqiptarëve ndaj KESH-it. 200 milionë është fatura që shqiptarët paguajnë vit për vit për 5 koncensionarë, për 5 derra të krimit dhe korrupsionit që ndajnë paratë me Edi Ramën. Nuk ka asnjë arsye pse një qeveri që e ka lidhur fatin me njerëzit të mos ndërpresë menjëherë këtë marrëdhënie kriminale korruptive, të shlyejë borxhin ndaj KESH-it dhe të çlirojë qindra e mijëra familje shqiptare nga zgjedha e kamatave të padrejta të KESH-it apo nga mënyra e rritjes së çmimit të ujit.”- u shpreh kreu i opozitës.

Basha tha se një qeveri që nuk ka pakt me krimin, e dalë nga zgjedhje të lira e të ndershme do të kishte prioritet amnistinë për të çliruar qytetarët nga pagesat e prapambetura, dhe për të anuluar vendimet korruptive për vjedhjen e shqiptarëve nëpërmjet koncesioneve.

“Ky është plani. Ky është vendimi. Kjo është vendosmëria e demokratëve. Tu japë shqiptarëve një qeveri e cila paratë nuk i çon tek oligarkët por i çon tek qytetarët. Çmimi energjisë, çmimi i naftës, çmimi i ujit, çmimi i ushqimeve bazë janë shqetësime themelore të njerëzve. Papunësia, varfëria, mungesa e shpresës janë pasojat e drejtpërdrejta të këtyre mënxyrave që janë dhurata dhe prodhimi i vetëm i Edi Ramës për popullin.”- theksoi Basha.

Kreu i opozitës tha se 27 Janari nuk është vetëm një protestë politike e thirrur nga disa parti, por ajo do të jetë një goditje që shumica absolute e shqiptarëve do t’i japë pakicës që qeveris me krimin.

“Qytetarët në këmbë me pjesëmarrje masive popullore do të jenë mesazhi më i qartë, që do të flasë më qartë se çdo fjalim politik. Se sundimi i krimit, se sundimi i Edi Ramës dhe bandës së tij në Shqipëri kanë marrë fund dhe janë të papranueshëm.”- u shpreh Basha.

Kryetari i Partisë Demokratike vuri në dukje se përmes protestës shqiptarët do të imponojnë largimin e një qeverie ilegjitime dhe krijimin e një qeverie antimafia, e cila do të përfundojë reformën zgjedhore do të çlirojë drejtësinë nga krimi dhe do t’u kthejë shqiptarëve të drejtën për të vendosur me votë të lirë se kush do t’i qeverisë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Deputetja zbulon prapaskenat, ja si po abuzon kryeministri me të sëmurët me kancer

Ndjekje si në filma, shqiptari me Audi-n e dyshimtë i bën “zbor” policisë. E shkuara e errët e fundos…

FOTO/ Aksident i rëndë në Kavajë, makina përplas dy vëllezërit këmbësorë, një prej tyre vdes në vend, tjetri…

Deklaratë drejtuar ndërkombëtarëve? Kryemadhi: Jabaxhinjtë nuk na i zgjidhin dot punët tona

FOTO/ Mot i keq në mbarë vendin, policia bën apel për kujdes

Pas dorëheqjes së Ben Blushit, ndodh një tjetër zhvillim drastik në LIBRA, përjashtohet nga partia…

Rama: Kush do të kapet me lidhje të paligjshme të ujit pas 1 shkurtit do të…

Një veto albanofobe, për çfarë e ka fjalën Berisha?

“Nga kamarier, aksidentalisht në zyrën e Berishës”, deputeti demokrat zbulon se si arriti të hyjë në politikë

Ngjela i kujton politikanëve porosinë e Jezu Krishtit: Hytë nga porta e madhe, tani prisni…

Artikulli paraprakVeliaj: 2018-ta ndryshe për Tiranën, do të kapim rekord në mbjelljen e pemëve
Artikulli tjetërTURQI/ Avioni me 168 pasagjerë në bord devijon rrezikshëm nga pista e akullt për në det