Ballina Aktualitet Fabrika e bakrit në Vorë, një avullore e vërtetë, reagojnë banorët: Do...

Fabrika e bakrit në Vorë, një avullore e vërtetë, reagojnë banorët: Do bllokojmë autostradën

SHPËRNDAJE

Në fshatin Marikaj të Vorës, pranë autostradës Tiranë-Durrës një fabrikë nxjerr tym të zi ditë e natë. Banorët thonë se fabrika e përpunimit të bakrit dhe aluminit u ka shkaktuar probleme të rënda shëndetësore atyre dhe fëmijëve të vegjël ndaj do të bashkohen duke bllokuar autostradën Tiranë-Durrës.

Në njoftim thuhet se protesta zhvillohet të hënëne javës që vjen në orën 09:00.

Në foton e mëposhtme duket qartë ndotja e madhe në mjedis që shkakton kjo fabrikë që nxjerr shtëllunga të mëdha tymi në një zonë të populluar. Banorët thonë se kanë njoftuar edhe policinë, bashkinë dhe institucione të tjera por asnjë masë nuk është marrë dhe thirrjet e tyre kanë shkuar në vesh të shurdhër ndaj kanë vendosur të bëjnë vetë diçka pra të bllokojnë rrugën në shenjë proteste.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Policia arreston 14-vjeçarin, plagosi me thikë adoleshentin (FOTO)

Vjen surpriza e Edi Ramës për të gjithë punonjësit e administratës

Reagon ish-ministri i LSI: “Largimi i Llallës, loja me peshq e me sorra mbaroi!”

VIDEO/ Basha deklaron: Edi Rama nuk do të emërojë Prokurorin e Përgjithshëm

Deklarata e Ministrisë së Brendshme: “Arratia e ish-shefave të policisë, ja çfarë ka ndodhur

Deklarata e Bashës: “Këmbanat po bien, Edi Ramës po i vjen fundi”

Mbledhja e Këshillit Bashkiak/ Socialisët duartrokasin për arritjet e Veliajt, përgjigja e demokratëve: “Parti Enver jemi gati kurdoherë”

Rritje pagash në sektorin e Zjarrfikësit. Bashkia e Tiranës propozon projektvendimin

Berisha ironizon urdhër arrestet e katër policëve, “Rama firmos azilin politik të narkodrejtorëve”, ja emrat

Panairi Dimëror në Grand Place, Bruksel. Erion Veliaj i uron rrugë të mbarë përfaquesve shqiptarë

Artikulli paraprakDeklarata e fortë e Blushit: Rama më ofroi kreun e Kuvendit
Artikulli tjetërOperacioni “Përsëritësi” finalizohet me shkatërrimin e grupit shpërndarës në Tirane (FOTO)