Ballina Aktualitet INSTAT pasqyron të dhënat e fundit lidhur me studimin e ndryshimeve gjinore

INSTAT pasqyron të dhënat e fundit lidhur me studimin e ndryshimeve gjinore

SHPËRNDAJE

 

INSTAT pasqyron raportet e reja në lidhje me kualifikimin e grave dhe burrave në Shqipëri.Studimi më i fundit tregon mbi ndryshimet gjinore në vendin tonë.

Burrat janë më aktivë në tregun e punës, me një pjesëmarrje prej 74 për qind. Ndërsa pjesëmarja aktive në forcat e punës për gratë është në nivelin 59.3%.

Sipas INSTAT, kjo lidhet me pjesëmarrjen e tyre në aktivitetin shtëpiak.

“Po të hedhim një vështrim të diferences që kanë burrat dhe gratë në paga në Shqipëri vërejmë se hendeku gjinor është 6,3 % në favor të meshkujve që do të thotë se gratë paguhen mesatarisht sa 93,7 % të pagës së burrave”, u shpreh, drejtoresha e përgjithshme e INSTAT.


Sipas Institutit të Statistikave, gratë në Shqipëri kanë një jetëgjatësi prej 3 vjet më të madhe se burrat.

Nga ana tjetër mosha mesatare e martesës për gratë është 25.1 vjeç dhe 30.4 për burrat.


“Nga pikëpamja e inaktivitetit, 21.5% e grave deklarojnë se janë inaktive në tregun e punës, duke qenë se janë duke përmbushur detyrat shtëpiake dhe vetëm 1% e burrave e deklarojnë këtë si shkak inaktiviteti”, deklaroi Ibrahimaj.


Comments

comments

SHPËRNDAJE

Aksident në Durrës, makina e policisë përplaset me një “Benz”

Raporti për konsumin: Rrinë në kafe, por nuk pinë shumë kafe, ja si renditen shqiptarët në botë

Debati për TVSH, Rama i del në krah deputetit socialist: Erion Braçe është zëri që s’i ka tradhtuar kurrë interesat e të dobëtëve, opozita…

A u mbajt i fshehtë rasti i pengmarrjes në Fier? Policia i kundërpërgjigjet Bashës: Ju bëjmë me dije se…

Lotaria Amerikane/ Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm për aplikuesit: Të gjitha regjistrimet para 18 tetorit, duhet të…

VIDEO/ Anxhelina Shala zhvishet live në emision dhe tregon “shenjat” e dashurisë që i ka lënë deputeti…

Dhuna ndaj të dënuarve, reagon Avokati i Popullit: Të hetohen të gjithë policët që “torturojnë” të burgosurit

Krimi në familje godet sërish, xhaxhai qëllon me thikë nipin 14-vjeçar në Patos (Emri)

FOTO/ Aksident në Tiranë, autobusi i Kombinatit përplas të moshuarën

Kamikazi hedh në erë kamionin, të paktën 231 të vdekur dhe 300 të plagosur (Video+Foto)

Artikulli paraprakAksident me pasoja në Moto GP, Max Biaggi luan me jetën
Artikulli tjetërMesfushori “Young Boys”, Taulant Seferi bëhet pjesë e Kombëtares U21