Ballina Aktualitet Juridiku barazon Mjeksinë, 5 vite dhe për të.

Juridiku barazon Mjeksinë, 5 vite dhe për të.

Maturantët që këtë vit do shkojnë në fakultetin e Drejtësisë nuk do të studiojnë më me programin e Kartës së Bolonjës por me një sistem të integruar 5-vjeçar. Artan Hoxha ka sqaruar gjithëçka përsa i  përket këtij vendimi.

Nga ky vit akademik per studentet qe nisin studimet në fakultetin e drejtësisë nuk do të aplikohet më karta e bolonjës pas vendimit të marrë nga dekanati.

Dekani i këtij Fakulteti Artan Hoxha sqaron se të gjithë studentët që do të regjistrohen do të ndjekin programin pesëvjeçar të Bachelor dhe Master në të njëjtin program studimi.

“Për vitin e ri akademik ne përgatitemi të fillojmë studimet me program të integruar 5 vjeçar, masteri i nivelit të dytë . Është një detyrim që vjen nga ligji drejtpërdrejt. Nuk është vetëm për fakultetin tonë por është për të gjithë universitetet që ofrojnë arsim juridik duke u larguar nga programi i mëparshëm. Për shkak se ne kemi një program të vetëm të hyrjeve të reja këtë vit në universitet kemi llogaritur një numër që ne vlersojmë se është i pranueshëm për Fakultetin e Drejtësisë. Këtë vit Universiteti i Tiranës, në Faktuletin e Drejtësisë do të ketë vend për 750 studentë që fillojnë vitin e ri me programin e ri të studimeve.”

Dhe pse ky ndryshim ka ndodhur akoma nuk dihet sesa kuota do të ketë juridiku për këtë vit shkollor.

FOTO/ Shfaqet në publik Adriatik Llalla, kapet “mat” në kafe duke biseduar me….

“Kush mban përgjegjësi për mospërmbushjen e standardeve të sigurisë në shkolla?”

U shtrua me urgjencë në spital, kjo është gjendja shëndetësore e Tinka Kurtit

Grabitje me maska në Fier, ja shuma që u mor nga pika e këmbimit valutor

Familjarët e Klemend Balilit padisin policinë, gjykata pezullon urdhrin e Haki Çakos

Kryemadhi mesazh për të rinjtë: Dilni protestoni për Shqipërinë që ëndërroni, mos lejoni kërcënimet e Ramës…

Donald Lu ka një mesazh të fortë për klasën politike: Jepini fund …

Raporti/ Cilat janë degët më të kërkuara nga studentët?

Tinka Kurti shtrohet me urgjencë në spital, mjekohej prej kohësh nga….

Acari “pushton” Shqipërinë, sinoptikantët bëjnë me dije se…

Artikulli paraprak(Video) Njerzit më të fuqishëm të botës ? Po sikur të ishin më të varfërit.
Artikulli tjetërLetër motivuese nga trajneri Bogdani për përfaqësuesen U-19. (Foto)