Ballina Aktualitet Ministria Financave verifikon pagat e ish-të përndjekurve për 23 mijë dosje, ja...

Ministria Financave verifikon pagat e ish-të përndjekurve për 23 mijë dosje, ja kujt i jepet përparësi

SHPËRNDAJE

Ministria e Financave mesaduket ka filluar të vëzhgojë më me vëmendje dosjet e ish-të përndjekurve politikë të regjimit komunist për të parë përfituesit dhe ndarjen e tyre në kategoritë përkatëse parësorja dhe joparësorja.

Ministrja teknike Helga Vukaj është duke verifikuar procesin e dëmshpërblimit për ish-të dënuarit politikë të regjimit dhe ndërkohë po pritet pagesa e këstit të tretë për të dyja kategoritë.

Janë gjashtë kategori gjithësej dhe janë përcaktuar kushtet që duhet të plotsohen. Të parat në listë janë gratë ish-të dënuara që jetojnë në momentin e pagesës më pas në kategorinë e dytë janë persona ish-të dënuar mbi 75 vjeç në datën e hyrjes në fuqi të ligjit, të cilët vazhdojnë të jenë gjallë dhe në kategorinë e tretë me prioritet janë persona ish-të dënuar politikë të gjallë që vuajnë nga sëmundje të rënda vijojmë me kategorinë e katërt ku prioritet kanë persona ish-të dënuar që janë gjallë, të cilët pavarësisht moshës, në momentin e pagesës kanë fëmijë të mitur nën moshën 18 vjeç për kategorinë e pestë prioritet kanë persona ish-të dënuar që nuk jetojnë, por në momentin e pagesës kanë trashëgimtarë të radhës së parë në moshë të mitur nën 18 vjeç dhe në fund tek kategoria e gjashtë prioritarë janë ish-të dënuar që janë gjallë dhe në momentin e pagesës nuk kanë mbushur 75 vjeç, të cilët duhet të dorëzojnë certifikatë personale jo më e vjetër se një javë nga data e dorëzimit dhe numër llogarie.

23 mijë është numri i ish-të përndjekurve politikë, që përfitojnë dëmshpërblim raportohet nga Ministria e Financave.

SHPËRNDAJE

LAJM I FUNDIT/ Alarmohet policia, eksploziv i vendosur në një makinë në Vlorë

Aksident në aksin Elbasan-Peqin, përplasen dy makina por dëmtohet rëndë kalimtarja

FOTO/ Njihuni me burgun që të lë pa fjalë, më luksozi në botë, si hotel me 5 yje

VIDEO/ Pamje rrënqethëse, momenti tragjik kur 25-vjeçaren e shtyjnë në shina dhe përplaset për vdekje nga treni

“Kardiomiopatia”, sëmundja e fshehtë që i mori jetën gazetares Adela Xhamani, ja shenjat e saj

FOTO/ Këshilltari i LSI-së: Ja neni që i detyron shqiptarët të paguajnë për OJF-të e Sorosit

“Fatin e atdheut ta luajmë në kazino”, Profesor Kabo ironizon kandidatin për kryeprokuror Artur Selmani

Shiten aksionet e “Lori Caffe”, familja Hoxha përgjysmon kontrollin e saj në kompani

E bujshme/ Spanja mund të përjashtohet nga Botërori, “fërkojnë” duart italianët

FOTO/ Mbledhja e dy qeverive në Pogradec, qytetarët presin me pankarta Ramën

Artikulli paraprakFushata/ Zbulohen porositë e Ramës për drejtuesit e PS: Kush është “bataku” që duhet të shmangni
Artikulli tjetërIlir Meta takim kokë më kokë me Shpëtim Idrizin në selinë e LSI. Çfarë vendimi morrën?