Ballina Aktualitet Presidenti Meta takim Ambasadorin e San Marinos, ja çfarë u diskutua

Presidenti Meta takim Ambasadorin e San Marinos, ja çfarë u diskutua

Presidenti i Republikës, . Ilir Meta, priti sot Ambasadorin e Republikës së San Marinos, Giuseppe Maria Della Balda.

Ambasadori Della Balda i dorëzoi Presidentit Meta një mesazh të Kapitenëve Regjentë të San Marinos, së bashku me ftesën për një vizite zyrtare të Kreut të Shtetit në Republikën e San Marinos.

Presidenti Meta e priti me kënaqësi ftesën dhe duke vlerësuar marrëdhëniet miqësore midis dy vendeve, përshëndeti synimin e San Marinos për të hapur së shpejti Ambasadën e saj në Tiranë.

Hapja e Ambasadës do të jetë ngjarje e rëndësishme, që do të kontribuojë për t’i kthyer simpatitë reciproke në bashkëpunime konkrete ekonomike e kulturore – nënvizoi Presidenti Meta.

Presidenti Meta vlerësoi mundësitë që ekzistojnë për thellimin e bashkëpunimit, veçanërisht në fushat e arsimit, të shëndetësisë, turizmit, si dhe shprehu besimin për rritjen e pranisë së investitorëve sanmarinezë në Shqipëri.

Në mënyrë të veçantë Presidenti Meta vlerësoi dhe përshëndeti rolin dhe mbështetjen që San Marino i ka dhënë pavarësisë së Kosovës.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook