Ballina Aktualitet Sërish protesta nga Naftëtarët, por këtë herë kërkojnë diçka tjetër

Sërish protesta nga Naftëtarët, por këtë herë kërkojnë diçka tjetër

 

Punonjësit e uzinës së Përpunimit të Naftës në qytetin e Ballshit kanë dalë sërish në protesta, kësaj here me kërkesën për hapjen e uzinës dhe rikthimin e tyre në punë.

Protesta ka nisur disa minuta më parë në ambientet pranë uzinës. Punonjësit kanë kërkuar ndërhyrjen e qeverisë për zgjidhjen e situatës në një kohë sa më të shpejtë.

“Ramë dakord me zëvendës/ministrin të përshpejtojë procedurën  për rifillimin e uzinës në punë, për të gjetur biznesmenë të fuqishëm. Janë afruar tre biznesmenë, tani është në dorë të qeverisë dhe të bankës që e ka këtë me vendim gjykate. Pronari iku përfundimisht, e dorëzoi. Do ti marrë detyrimet ai që do të vijë”.-tha njeri ndër përfaqësuesit e sindikatës, i cili ishte pjesë e delegacionit që takoi përfaqësuesit e shtetit (Ministrin Gjiknuri e Ahmetaj)

Kjo e disata herë që naftëtarët dalin në protestë. Më e fundit dhe për nga rëndësia, ishte marshimi i tyre drejt Tiranës në kërkim të pagave dhe sigurimeve shoqërore të prapambetura. Protesta e cila erdhi direkt e në dyert e Ministrisë së Industrisë mori një zgjidhje pas naftëtarëve iu premtua se rrogat do t’i merrnin brenda 48 orëve. Tashmë naftëtarët kërkojnë dhe plotësimin e pjesës tjetër të premtimit të bërë nga qeveria, atë të rikthimit të tyre në punë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Kryemadhi: Më 27 janar harrojini flamurët politik, të protestojmë për Shqipërinë, do të jetë mëkat për këdo që…

Aksident në aksin Kavajë-Tiranë, makina përplas çiklisitin 67-vjeçar

Berisha përkujton Rugovën: Sot shqiptarët përkujtojnë 12 vjetorin e vdekjes së Presidentit legjendar të Kosovës

Me shpejtësi skëterrë në autostradë, mjeti përfundon në kanal (Detaje)

“Po nuk të pata unë, s’të ka askush”, ja mesazhi i fortë për vrasjen e Arielës

VIDEO+16/ Pamje të rënda nga ngjarja që tronditi mbarë opinionin, publikohen filmimet e vrasjes në Tiranë

Kush është infermieri 23-vjeçar nga Fieri që i mori jetën Arielës (Foto)

Denoncimi/ Çifti i avokatëve po zhvasin shqiptarët

Basha ngushëllime Jonuz Musliut: Humbje e madhe e një luftëtari të palodhur

Detaje/ Kush janë dy të rinjtë të qëlluar gjatë mesditës së sotme në Tiranë (Emrat)

Artikulli paraprakVIDEO/ Sulm politik ndaj Arta Markut, Dritan Gina bën kallëzim penal ndaj saj
Artikulli tjetërShqiptarët synojnë drejt luksit: Importet e orave rriten me 70 %