Ballina Aktualitet Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, Berisha: Fitore historike

Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, Berisha: Fitore historike

Ish-kryeministri, Sali Berisha nëpërmjet një statusi në Facebook ka përshëndetur vendimin e Parlamentit të Maqedonisë pasi bëri gjuhën shqipe, gjuhë zyrtare.

Berisha shkruan se kjo është një arritje e madhe dhe se ky vendim ka ardhur në përputhje me Marrëveshjen e Ohrit.

Postimi i Berishës:

Votimi i ligjit për gjuhën shqipe në Parlamentin e Maqedonisë, një arritje e madhe!

Të dashur miq, sot Parlamenti i Maqedonisë në përputhje me Marrëveshjen e Ohrit miratoi ligjin për përdorimin e Gjuhës Shqipe në territorin e Republikës së Maqedonisë.

Duke përshendetur këtë akt të rëndësishëm dhe të gjitha ata që bënë të mundur votimin e tij, theksoj se zbatimi i këtij ligji do shënonte një fitore historike për shqiptarët e Maqedonisë dhe kombin shqiptar në tërësi! sb

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
“Ma vrau ai plehra para syve, e kapi dhe…”, zbardhet dëshmia rrënqethëse e motrës së Arielës

Kastriot Myftaraj: Kush është oligarku me 5 yje qeveritare, çfarë fshihet pas tij (Emri)

Trafikonin lëndë narkotike, arrestohen dy persona në Vlorë (Emrat)

Vrasja e Arielës, sociologu shpërthen ndaj gazetarëve: Derdimenë! Nuk të lini as të vdesësh rehat!

“Si u mashtruan paturpësisht banorët e Verrisë për inceneratorin e plehrave nga Edi Rama”

Historia e dashurisë që në gjimnaz për Arielën, familja e Aldisonit thotë se…

Ngjela i përmend me emra: Ja kush janë të korruptuarit e antishqiptarët që nuk punojnë, por fshehin…

“Arielën e dashuronte që i vogël, por…” shoku i ngushtë tregon ndenjat dhe mëritë e Aldisonit

Forumi Ekonomik Botëror jep alarmin: Pabarazia dhe varfëria në Shqipëri janë rritur në 5 vitet e fundit

U shemb përtokë me 5 plumba, zbardhet telefonata e fundit e Arielës

Artikulli paraprakShqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni/ Meta: Maqedonia një hap para drejt së ardhmes Europiane
Artikulli tjetërDrejtori i përgjithshëm i “Hilton” konfirmon: Hoteli me 141 dhoma hapet në…