Një vullkan nën ujë në ishullin Kyushu, që shpërtheu 7300 vite më parë larg brigjeve të Japonisë, mund të aktivizohet sërish.

Shkencëtarët kanë zbuluar prova të një kupole gjigante me llavë, në ndarjen e rrënuar të magmës të Kikai.

Ata besojnë se hapësira përmban 32 kubik kilometra magmë, ndërkohë që shtrembërimet që janë vërejtur në sipërfaqe tregojnë që kupola po rritet.

Kupola me llavë është aktualisht 6.2 milje e gjerë dhe 600 metra e gjatë.

Shkencëtarët thonë se një shpërthim i supervullkanit mund të ndodhë papritur dhe nëse ndodh, mund të vrasë 100 milionë njerëz e të shkaktojë një “dimër vullkanik”.

Image

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook