Ne të gjithë e dimë se Aloe Vera është një nga bimët më potente dhe më të përdorura në vitet e fundit.

Për shkak të përfitimeve të jashtëzakonshme shëndetësore, ajo njihej në Egjiptin e lashtë si “bima e pavdekësisë”. Kjo barishte e mahnitshme shëron të çara, plagë, heq dhjamin dhe trajton më shumë se 50 sëmundje të tjera.

Aloe Vera përbëhet nga vitamina të ndryshme, minerale, amino acide, karbohidrate dhe enzima. Ajo përshpejton pcesin shëruesa të plagëve të marra dhe përmirson shëndetin tuaj.

Xheli i Aloe Vera është i pasur me antiviruse, antibakterial, antiseptik dhe antifungal dhe gjithashtu largon mbeturinat dhe toksinat nga trupi!

Xheli promovon procesin e humbjes së peshës, rrit imunitetin dhe mbron trupin tuaj nga sëmundje të ndryshme. Ajo është e mbushur me enzima si lipaza dhe amylase që rrit ndarjen e sheqerit dhe yndyrës dhe në këtë mënyrë parandalon çështjet serioze shëndetësore.

Xheli i Aloe Vera është gjithashtu e mbushur me vitaminë B12 që ngre prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Vegjetarianët janë shumë të rekomanduar për të konsumuar këtë xhel sepse ata shpesh nuk kanë B12.

Aloe Vera përmban 20 nga 22 amino acidet thelbësore që ka nevojë trupi ynë për të pasur një stabilitet të funksionimit të saktë të trupit. Sipas disa studimeve mësohet se xheli pengon akumulimin e baktereve në dhëmbët tona, i eliminon ato dhe përmirson shëndetin tonë oral.

Ju mund të rritni Aloe Vera në shtëpinë tuaj dhe të përdorni chelin që mund ta blini në një farmaci. Është më e lehtë se sa mund ta mendoni.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook