Deputeti i PD, Tritan Shehu përmes një statusi në Facebook, i bën thirrje Qeverisë, Kuvendit dhe Presidentit të falen fshatarët e thjeshtë të mbjelljes së kanabisit.

Sipas tij ata mbeten viktima të kokave të mëdha që kontrollojnë tregun e gjerë të këtij biznesi të jashtligjshëm.

Deputeti Shehu kërkon amnisti për qindra e mijëra fshatarë, disa nëpër burgje e disa në arrati, pasi ato kanë marrë vetëm “haraçin” nga pronarët e mëdhenj.

Përgjegjësit e vërtetë të kultivimit të kanabisit po shtojnë pasurinë, janë ata për të cilët shteti duhet të marrë masa ndëshkimi, shprehet Tritan Shehu.

Statusi i Tritan Shehut: 

“THIRJE PER AMNISTI NDAJ TE GJITHE FSHATAREVE TE THJESHTE, KULTIVUES TE KANABISIT, NDESHKIM PER PERGJEGJESIT!
Qeveria, Kuvendi e Presidenti duhet te dakortesohen per nje amnisti te gjere per te gjithe fshataret, kultivues te thjeshte te kanabist, te denuar apo jo deri me tashti.
Burgjet jane me mijera te tille gjynahqare, qindra jane ne arrati, mijera jane nen terror nga shtetare; te cileve u kane paguar dhe “haracin”.
KRIMINELET E PERGJEGJESIT E VERTETE PO SHTOJNE PASURINE.
Zyrtaret e shtetit, pergjegjes dhe te ndeshkueshem per kete veprimatri edhe sipas ligjit 9559, neni 1, pika 3 i vitit 2006, nuk po pesojne asgje.
Dje ne Tepelene e Memaliaj, banore te varfer, pa shprese, te keq perdorur edhe ne ceshtjen “kanabis”, me ngriten pikerisht keto probleme.
ASNJE MASE PER TE DY KRYETARET E BASHKIVE PERKATESE, TERMET PECI E DURIM ROSHI, AS PER DREJTUESIN E KOMISARIATIT TEPELENES EMILIANO PASHAJ, NDERSA AI I MEMALIAJT ARGENT SHYTI “GRADOHET” NE DIBER.
I shtohet kesaj ne Qark edhe drejtuesi i sapo emeruar i komisariatit te Permetit, Feliks Hysi me te njetat probleme ky kur drejtonte policine ne Lac.
PADREJTESI DHE VETEM PADREJTESI KETO.
Amnistia duhet realizuar per ata qe u keq perdoren dhe vazhdojne te keq perdoren.
Drejtesia duhet te godase stimuluesit, organizatoret, protektoret e perfituesit e vertete te kesaj masakre masive droge e krimi!”.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook