Nëse jeni duke kërkuar për një vakt të shëndetshëm dhe energjik, pa sheqer, gluten ose produkte të qumështit, arrat do t’ju përshtaten padyshim. Ky frut i thatë është i pasur me ushqyes dhe përfitime të shumta shëndetësore. Ja cilat janë ato…

Truri. Arrat janë shumë të pasura me yndyrna të shëndetshme, thelbësore për trurin. Acidet yndyrore omega 3 të arrave ndihmojnë për parandalimin e pagjumësisë, nervozizmit dhe depresionit.

Lëkura. Zinku, bakri dhe omega 3 që gjenden tek arrat janë të shkëlqyera për parandalimin dhe përmirësimin e thatësisë së lëkurës dhe flokëve. Arrat janë esencialë për parandalimin e rrudhave.

Zbokth. Koka e thatë është shkaku kryesor i zbokthit. Arrat ndalojnë tharjen e kokës, duke parandaluar zbokthin.

Kockat. Arrat përmbajnë shumë kalcium, një lëndë ushqyese themelore për shëndetin e kockave dhe për gratë në menopauzë.

Kolesteroli. Falë acideve yndyrore omega 3 dhe omega 9, arrat ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq, duke parandaluar sëmundjet e zemrës.

Yndyra. Ngrënia e 5 ose 6 arrave në ditë mund të na ndihmojë të djegim yndyrën, në sajë të vetive antioksiduese dhe pasurisë së yndyrave të mira