Në New York, 11 mafiozë të dyshuar u kapën nga policia për trafikim të lëndëve narkotike në Staten Island, Brooklyn dhe New Jersey.

Të dyshuarit, të emëruar nën aktakuzë federale, u arrestuan të mërkurën në mëngjes në Staten Island. Ato përshkruhen si mafiozë shqiptarë.

Arrestimet erdhën si pasojë e një hetimi të përbashkët nga Administrata e Zbatimit të Drogës, Homeland Security Investigations, NYPD dhe New York State Police.

Prokurorët federalë thanë se disa nga të dyshuarit e dinin se po shesin drogë të rrezikshme, potencialisht vdekjeprurëse – por e bënë kështu gjithsesi.

Për dijeni, droga fetanyl është 50 deri në 100 herë më i fuqishëm se morfina dhe 25 deri në 50 herë më i fuqishëm se heroina , përdorimet e saj mjekësore kanë të bëjnë me menaxhimin e dhembjeve pas operacionit ose për dhembjet kronike.

Image result for 11 reputed mobsters arrested in major fentanyl ring bust on Staten Island

Këtu është një listë e atyre që akuzohen për komplot për shpërndarjen e heroinës dhe fentanyl:

– MEDIN KOSIC, a / k / a “Dino”
– JASMIN CEJOVIC, a / k / a “Min”
– PAUL VAN MANEN
– MIRSAD BOGDANOVIQ, a / k / a “Mike”
– SHAUN SULLIVAN
– THEODORE BANASKY, a / k / a “Freddy,” a / k / a “Eduardo”
– FRANCË ANTHONI
– Aleksandër Bucci
– JOSEPH CUCCINIELLO, a / k / a “Cuch”
– KENNETH CHARLTON
– JENNIFER BOGDANOVIQI

Këta të dyshuar nuk janë të lidhur drejtpërdrejt me shpërndarjen e fentanyl, sipas policisë. Megjithatë, ata janë pjesë e një shtytjeje më të madhe nga zbatimi i ligjit federal për të pakësuar në Staten Island shpërndarje e drogave si heroina dhe fentayl.

LEXO EDHE:  EMRAT/ Arrestohen nga karabinierët dy shqiptarët në Itali, ja ku e kishin fshehur heroinën (Foto)

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook