Foto ilustruese

Një 24-vjeçar nga Lezha është proceduar penalisht nga policia, pasi dyshohet se ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj një 13-vjeçareje.

Për këtë shkak, policia ka plotësuar kërkesë padinë për në gjykatë për urdhërin e mbrojtjes ndaj 13-vjeçares.

Por ajo që ka habitur policinë është se në dëshminë e saj, 13-vjeçarja tha se është e dashuruar me 24-vjeçarin dhe se ka bashkëjetuar me vullnetin e saj.

Një gjë tjetër e habitshme është se ky rast është referuar si vepër penale “masa ndaj dhunës në familje” dhe jo sipas nenit 100, në të cilin marrëdhënia seksuale me fëmijë që nuk kanë arritur moshën 14-vjeçare, dënohet me burgim nga shtatë deri në pesëmbëdhjetë vjet.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook