Një meteor goditi tokën dhe shpërtheu me fuqi 2.1 kilotons muajin e kaluar, por Forcat Ajrore të SHBA nuk përmendën ngjarjen.

Sipas “Fox News”, NASA konfirmoi se një objekti me madhësi të papërcaktuar që udhëtoi në 24.4 kilometra/sek goditi tokën në Greenland, vetëm 43 km në veri  të një baze të hershme raketorore më 25 korrik 2018.

Drejtori i Projektit të Informacionit Bërthamor për Federatën e Shkencëtarëve Amerikan, Hans Kristensen, shkruajti në twiter rreth impakt, por Forca Ajrore të Amerikës nuk raportuan ngjarjen.

Zoti Kristensen argumenton se ishte shqetësuese se nuk kishte paralajmërim publik nga qeveria amerikane për incidentin.

Kristensen solli shembullin e meteorit Chelyabinsk, një shkëmb hapësinor që shpërtheu në ajër mbi Rusinë pa paralajmërim.

Ishte me madhësinë e një shtëpie, më i shdrintshëm sesa dielli dhe që mund të shikohej nga një largësi 100 kilometra  

Rreth 1500 persona u plagosën nga thyerja e dritareve apo efekteve të tjera që meteori pati me shpërthimin në tokë. Ky është shkëmbi më i madh hapësinor që ka rënë në tokë dhe që njihet deri tani.

Ngjarja e Chelyabinks tërhoqi vëmendjen e të gjithëve “për të mësuar më shumë mbi asteroidët përpara se ata të godasin planetin tonë” tha Zyrtari i Mbrojtjes Planetare NASA, “Kjo ishte një thirrje zgjimi kozmike”.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook