Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin e njeriut. Veshkat kryejnë funksione të rëndësishme në trupin e njeriut, që do të thotë që ne duhet të kujdesemi mirë për ta.

A e dini se veshkat filtrojnë rreth 120-150 litra gjak, për të prodhuar 1-2 litra urina, duke filtruar mbeturinat dhe lëngje shtesë jashtë trupit? Siç kemi thënë, veshkat kryejnë shumë funksione vitale në trupin e njeriut, të tilla si: parandalimi i grumbullimit të mbeturinave në trup, mbajtja e niveleve të elektroliteve të qëndrueshme dhe krijimi i hormoneve që rregullojnë presionin e gjakut, krijimi i qelizave të gjakut dhe ruajtja e eshtrave të forta.

Mbajtja e urinës

Epo, kur natyra thirret, duhet të dëgjoni. Mbajtja e urinës në fshikëzën tuaj është një ide e keqe. Nëse bëhet rregullisht, mund të rrisë presionin e urinës në veshkat dhe të çojë në dëmtimin e veshkave.

Nuk pini ujë mjaftueshëm

Veshkat tona duhet të hidratohen siç duhet për të kryer funksionet e tyre. Nëse nuk pini mjaft ujë, toksinat mund të fillojnë të grumbullohen në gjak, pasi nuk ka lëngje të mjaftueshme për t’i zbrazur ato përmes veshkave. Fondacioni Kombëtar i veshkave sugjeron të pijshëm të paktën 12 gota ujë në ditë. Një mënyrë e thjeshtë për të parë nëse jeni duke pirë mjaft është të kontrolloni ngjyrën e urinës tuaj.

Konsumoni shumë kripë

Kripë është e rëndësishme për trupin, por ju duhet ta kufizoni marrjen tuaj. Mbi konsumimin mund të rritet presioni i gjakut dhe të vendosni shumë tendosje në veshkat. Jo më shumë se 5.8 gram kripë duhet të hahet çdo ditë, prandaj merrni lehtë me atë kripën.

Përdorimi i rregullt i analgjezikëve

Shumë shpesh marrim ilaçe shumë shpejt, në doza shumë të mëdha dhe jo në mënyrën e duhur. Kur ndodh dhimbja, është kaq e lehtë të gëlltisësh pilulën. Por, duhet të mendoni dy herë. Të gjitha barnat farmaceutike vijnë me efekte anësore dhe shumë shkaktojnë dëme në veshka. Duke thënë këtë, ka disa barna që duhet të merrni. Shihni pikën tjetër.

LEXO EDHE:  Tre filxhanë kafe në ditë shpëtojnë veshkat tuaja!

Konsumimi i lartë i proteinave

Proteina është e mirë për shëndetin tuaj, por konsumimi i tepruar i mishit të kuq dhe ushqimeve të tjera me bazë proteina mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së veshkave. Një studim i kohëve të fundit, i kryer nga grupi i ekspertëve në Universitetin e Harvardit, ka zbuluar se shumë proteina dieta mund të dëmtojë veshkat. Nen-produkti i tretjes se proteinave eshte amoniaku – nje toksine qe veshtiresite e veshkeve duhet te neutralizojne. Proteina më shumë do të thotë më shumë përpjekje për veshkat, të cilat, me kalimin e kohës, mund të çojnë në uljen e funksionit.

Konsumi i tepërt i alkoolit

oksinat e gjetura në alkool jo vetëm dëmtojnë mëlçinë, por edhe veshkat tuaja. Sipas Veshkave Shëndetësore Australi dhe Fondit Amerikan të veshkave, një mënyrë për të shmangur sëmundjen e veshkave është të pijë alkool në moderim.

Konsumimi i shumtë i kafeinës

Shpesh konsumojmë më shumë kafeinë sesa mendojmë se bëjmë. Ajo përmban në shumë pije të buta dhe sodas, dhe para se ta dini, tensioni juaj i gjakut kalon nëpër çati dhe veshkat tuaja fillojnë të ankohen.

Injorimi i infeksioneve të zakonshme

Ignorimi i infeksioneve të zakonshme si ftohjet, gripit, kollit, faringjit, grykët dhe të tjerët mund të shkaktojnë dëme të mëdha në veshkat tuaja. Njerëzit të cilët kanë sëmundje të veshkave shpesh kanë një histori të mos pushojnë kur janë të sëmurë. Për më tepër, njerëzit me sëmundje të veshkave janë më të ndjeshëm ndaj ndryshimeve klimatike dhe shpesh sëmuren.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook