Eshtrat e një çifti të përqafuar me njëri-tjetrin janë gjetur në një varr në Ukrainë.

Gruaja u varros e gjallë për të shoqëruar burrin e saj në botën e ardhshme, besojnë arkeologët.

Ekspertët e autopsisë thonë se nuk do të ishte e mundur të vendoset trupi i gruas në një pozitë kaq të dashur nëse ajo do të kishte vdekur.

Ekspertët thonë se ka të ngjarë që gruaja zgjodhi të vdiste dhe të varrohej me burrin e saj. Ata besojnë se ajo mund të ketë pirë helm, dhe përqafoi partnerin e vdekur.

Varrimi i jashtëzakonshëm daton që nga Epoka e Bronzit në dashurinë e përjetshme.

Varri u gjet pranë fshatit Petrykiv, në jug të qytetit të Ternopil në Ukrainën perëndimore.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook