Kush janë binjakët Winklevoss? Binjakët Winklevoss lindën në New York dhe u rritën në Connecticut.

Djemtë e një profesori në Universitetin e Pensilvanisë, si dhe themelues i Winklevoss Consultants dhe Winklevoss Technologies.

Që në shkollë të mesme ata treguan interes për klasikët dhe studiuan latinishten dhe greqishten e lashtë.

Ata u shkolluan në Harvard për ekonomi, ku ishin shokë klase me Mark Zuckerberg.

Binjakët janë kapitalistë dhe sipërmarrës, garues në lojërat olimpike të vitit 2008 në Pekin duke u renditur të gjashtët.

Gjithashtu kanë aktruan dhe kanë qenë pjesë e një filmi. Por ata janë më shumë se sa kaq.

Këta vëllezër janë pikërisht ata që janë përfolur shumë dhe që kanë pretenduar se faqen e tyre të cilën e qunin “Lidhja e Harvardit”, Mark Zuckerberg e vodhi dhe e quajti Facebook.

Të hënën e kaluar New York Post raportoi se Cameron dhe Tyler Winklevoss u bënë miliarderët e parë në botë nga bitcoin.

Pasi fituan 65 milionë dollar nga Mark Zuckerberg rreth mosmarrëveshjes se ideja e kujt ishte Facebook, binjakët më pas me dëmshpërblimin e tyre blenë 11 milionë dollar bitcoin.

Binjakët filluan ta blenë këtë monedhë digjitale në vitin 2013 dhe sipas vlerësimeve të përafërta të ardhura nga posta ata blenë 91,666 monedha për rreth 120 dollarë secila.

Me këtë “valutë” të quajtur me të meta që ka arritur 11,400 dollarë, që nga e hëna e fundit vëllezërit Winklevoss mund të kërkojnë statusin e miliarderit.

Por në vend që të vihet në diskutim parashikimi i binjakëve si investitorë, fati, apo çfarëdo tjetër është mirë ta ktheni pasurinë e tyre të madhe në një “moment mësimdhënieje”.

LEXO EDHE:  Bitcoin tashmë edhe në kartmonedhë, ky shtet merr vendimin e madh

Vëllezërit binjakë të quajtur “miliarderët e parë bitcoin” në botë kanë parashikuar se monedha e diskutueshme dixhitale mund të rritet në vlerë edhe të arrijë vlerën e 20 herëve nga nivelet e sotme.

Ideja për të investuar në bitcoin atyre iu lindi kur ishin më pushime në Europë dhe ju duheshin para për strehimin e tyre por ishte kaq e vështirë për të tërhequr para nga Amerika në Europë.

Ata mendojnë se bitcoin është më shumë një dyqan me vlerë se sa një monedhë.

Bitcoi është rritur në vlerë prej më shumë se 1500 për qind këtë vit për të arritur një kapitalizim tregu prej më shumë se 200 milionë dollarë, në atë që UBS e përshkruan si një “flluskë për t’i dhënë fund të gjitha flluskave”.

Nisja e të ardhmes bitcoin, që u lejon investitorëve të vënë bast në rritjen ose rënien e monedhës, u gjykua gjerësisht si një sukses, pavarësisht se shumë banka të mëdha mbajtën distancën e tyre dhe CBOE u detyrua dy herë të pezullonte tregtimin për shkak të ndryshimeve të mëdha të çmimeve.

“Nëse është një mashtrim, qoftë kjo një flluskë, nëse është e ligjshme, do të jeni në gjendje t’i shprehni të gjitha këto mendime në një treg transparent”, tha shefi ekzekutiv i CBOE, Ed Tilly./scan

 
Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook