Lindur në Brazil, por e përhapur në të gjithë botën, boronica është një frut i shijshëm i pasur me ushqyes dhe që ofron dhjetëra përfitime për shëndetin tonë. Boronica është konsumuar për shekuj më radhë nga popujt e Amazonës vetëm për shkak të vlerave të saj kuruese dhe ushqyese.

Më poshtë kemi listuar përfitimet kryesore të boronicës dhe pse ky frut i përfshirë në listën e super-ushqimeve, mund të revolucionarizojë shëndetin tonë.

Mosha. Manaferrat janë të pasura me antioksidantë, të cilët luftojnë kundër dëmtimit të radikaleve të lira dhe vonojnë plakjen e qelizave.

Tretje. Boronica është e pasur me fibra dhe antioksidantë. Këto vlera ushqyese promovojnë procesin e tretjes dhe rregullojnë mikrobiomën e zorrëve.

Detoks. Vlerat e mëparshme gjithashtu favorizojnë largimin e toksinave nëpërmjet tretjes. Fibra e boronicave ndihmojnë në pastrimin e traktit të zorrëve dhe gjithë trupit.

Humbje në peshë. Duke përmirësuar tretjen, boronica është gjithashtu ideale për humbjen e peshës. Vetitë e saj detoksifikuese gjithashtu ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit dhe rritjen e djegies së dhjamit.

Kolesteroli. Anthocyanins që gjenden tek boronicat janë antioksidantë të aftë për të reduktuar nivelet e këqija të kolesterolit. Fibrat gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e niveleve të kolesterolit në gjak.

Energji. Boronicat janë të pasura me karbohidrate, proteina dhe yndyra, të cilat janë thelbësore për të mbushur trupin me energji. Aminoacidet që gjenden tek boronicat mbështesin shëndetin e muskujve.

Mbrojtëse. Boronica është e pasur me vitaminë C, e cila rrit mbrojtjen dhe mbështet sistemin imunitar. Për më tepër, së bashku me antioksidantët, kjo vitaminë ndihmon në parandalimin e llojeve të ndryshme të kancerit.