Ballina Bota 11 shtatori i përgjakshëm/ SHBA kujton viktimat e kullave binjake, Presidenti Trump:...

11 shtatori i përgjakshëm/ SHBA kujton viktimat e kullave binjake, Presidenti Trump: ‘Amerika nuk mund të frikësohet’

SHPËRNDAJE

Sot u mbajt një ceremoni madhështore në Pentagon në kujtim të viktimave të 11 shtatorit të vitit 2001. Shtetet e Bashkuara por edhe mbarë bota përkujtojnë sot 15-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit ku mbetën të vdekur 2.752 persona prej tyre 343 zjarrfikës dhe 60 policë. 

Në ceremoni ishin të pranishëm familja presidenciale Trump dhe shumë senatorë nga e gjithë Amerika. Presidenti Trump mbajti dhe një fjalim lidhur me sulmet terroriste që tronditën botën mbarë si dhe vetë SHBA-në e cila filloi ta shihte problemin e terrorizmit në botë në një kënd më të gjërë.

‘Kombi ynë do të mbizotërojë’ Presidenti Trump thotë se ‘Amerika nuk mund të frikësohet’ pasi ai  ka mbajtur ceremoninë e përkujtimit të 11 shtatorit në Pentagon së bashku me Zonjën e Parë Melania

Presidenti tha në fjalën e tij nga selia e Departamentit të Mbrojtjes: “Vlerat tona do të durojnë, populli ynë do të lulëzojë, kombi ynë do të mbizotërojë dhe kujtesa e të dashurit tanë kurrë nuk do të vdesë”.

Sulmi ndaj kullave binjake ishte kryer me 11 shtator 2001 nga një grup prej 19 vetash rrëmbyese islamistë radikalë, 15 prej të cilëve ishin nga Arabia Saudite, dy nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një nga Egjipti dhe një nga Libani.

Fillimisht njëri aeroplan i rrëmbyer ishte përplasur mbi kullën veriore të Qendrës Botërore të Tregtisë në New York, duke krijuar një çarje të thellë në faqen e ndërtesës dhe duke shkaktuar zjarr kurse 17 minuta më vonë, një aeroplan tjetër pasagjerësh përplaset mbi kullën jugore. Duke shkaktuar kështu mijëra viktima.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakPërgjigjet e kryeministrit/ Reagon Vasili: Këtë kryeministrin tonë e tallin keq…
Artikulli tjetërE pazakontë/ Ulërima e tigrit sjell vdekjen e 12 majmunëve, ja çfarë u ndodhi atyre