Ballina Bota Befason Putin: Kim Jong politikan i pjekur, e ka mposhtur Trumpin

Befason Putin: Kim Jong politikan i pjekur, e ka mposhtur Trumpin

Në një deklaratë të fundit për mediat, presidenti rus Vladimir Putin është shprehur me fjalë pozitive për Kim Jong Un.

“Ai ka dalë fitues në krizën më të fundit rreth Gadishullit Korean”, thotë presidenti rus, Vladimir Putin. Ai beson se Pheniani tani po përpiqet të zbusë tensionet.

“Unë besoj, zoti Kim Jong-un sigurisht ka fituar këtë raund,” i tha Putin gazetarëve në një takim me mediat ruse. Ai tha se Koreja e Veriut ka arritur qëllimin e saj strategjik.

“Ai ka një bombë bërthamore dhe një … raketë me një rreze deri në 13,000 kilometra që mund të arrijnë pothuajse çdo vend në Tokë ose të paktën çdo territor të kundërshtarit të tij të mundshëm “, u tha Putin gazetarëve të enjten.

Ndër të tjera presidenti rus tha se lideri i Koresë së Veriut ka gjasa të kërkojë lehtësimin e tensioneve në rajon.

“Ai është tashmë një politikan absolutisht i matur dhe i pjekur,” shtoi Putin.

Kriza e fundit rreth Gadishullit Korean shpërtheu në shtator 2017 pasi Pheniani pretendoi se kishte kryer një test bombë me hidrogjen.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
FOTO/ Shfaqet në publik Adriatik Llalla, kapet “mat” në kafe duke biseduar me….

“Kush mban përgjegjësi për mospërmbushjen e standardeve të sigurisë në shkolla?”

U shtrua me urgjencë në spital, kjo është gjendja shëndetësore e Tinka Kurtit

Grabitje me maska në Fier, ja shuma që u mor nga pika e këmbimit valutor

Familjarët e Klemend Balilit padisin policinë, gjykata pezullon urdhrin e Haki Çakos

Kryemadhi mesazh për të rinjtë: Dilni protestoni për Shqipërinë që ëndërroni, mos lejoni kërcënimet e Ramës…

Donald Lu ka një mesazh të fortë për klasën politike: Jepini fund …

Raporti/ Cilat janë degët më të kërkuara nga studentët?

Tinka Kurti shtrohet me urgjencë në spital, mjekohej prej kohësh nga….

Acari “pushton” Shqipërinë, sinoptikantët bëjnë me dije se…

Artikulli paraprakStudim shkencor: Ja si ta bëni fëmijën tuaj të zgjuar para se të lindë
Artikulli tjetërAnxhela Martini më e lumtur se kurrë, shijon ‘muajin e përrallave’