Ballina Bota Bilanc lufte në Meksikë, përplasjet mes bandave të drogës shkaktojnë 31 të...

Bilanc lufte në Meksikë, përplasjet mes bandave të drogës shkaktojnë 31 të vdekur në 7 orë

Përplasja midis bandave të drogës ka lënë pas 31 persona të vdekur në shtetin kufitar verior të Chihuahua të Meksikës në vetëm 7 orë në mes natës së të enjtes dhe të premtes në mëngjes, ndërsa 23 viktima të tjera lidhur me krimin e organizuar u regjistruan në një periudhë 24-orëshe në disa shtete të tjera. Ciudad Juárez ishte zona më e keqe, duke regjistruar 21 vrasje.

Të gjitha përveç tre vrasjeve në qytetin kufitar thuhet se ndodhën në një orë të përgjakshme mes orës 11:00 të së enjtes dhe mesditës së premte. Katër vetë u vranë gjithashtu në të njëjtën periudhë në kryeqytetin e shtetit të Chihuahua.

Nëntë vrasjet e tjera në shtet ndodhën rreth orës 7:00 të mëngjesit. Dy të mitur vetëm 14 vjeç dhe 15 persona të tjerë, ishin ndër viktimat në Ciudad Juárez.

Tri gra u vranë gjithashtu në një shtëpi në lagjen Primero de Septiembre dhe katër burra u vranë në një dyqan tjetër të mekanikëve.

Në Chihuahua, të gjitha viktimat u qëlluan dhe u vranë në rrugët e qytetit. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm njoftoi se një nga të vrarët ishte një ish-oficer policie.

Policia gjithashtu zbuloi dy kufoma gjysmë të zhveshura meshkuj që kishin shenja të torturës në komunën e Bocoyna, e vendosur rreth 250 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit.

Sipas gazetës Milenio, numri i vdekjeve të 54 shtetasve në Meksikë, bëri ditën më të dhunshme gjatë gjithë vitit 2017 dhe ditët e para të këtij viti.

Zhdukja e vrasjes në Chihuahua erdhi vetëm dy ditë pasi guvernatori i shtetit deklaroi se qeveria ishte e vendosur për të luftuar krimin këtë vit.

“Ne kemi vendosur të bëjmë 2018 një vit të sigurisë për Chihuahua dhe Ciudad Juárez dhe ne do ta bëjmë atë duke forcuar koordinimin tonë dhe gjithashtu strategjinë tonë të inteligjencës së policisë, duke vënë theksin në recidivizmin dhe trajtimin e drogës”, tha Javier Corral.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në FacebookKryemadhi: Më 27 janar harrojini flamurët politik, të protestojmë për Shqipërinë, do të jetë mëkat për këdo që…

Aksident në aksin Kavajë-Tiranë, makina përplas çiklisitin 67-vjeçar

Berisha përkujton Rugovën: Sot shqiptarët përkujtojnë 12 vjetorin e vdekjes së Presidentit legjendar të Kosovës

Me shpejtësi skëterrë në autostradë, mjeti përfundon në kanal (Detaje)

“Po nuk të pata unë, s’të ka askush”, ja mesazhi i fortë për vrasjen e Arielës

VIDEO+16/ Pamje të rënda nga ngjarja që tronditi mbarë opinionin, publikohen filmimet e vrasjes në Tiranë

Kush është infermieri 23-vjeçar nga Fieri që i mori jetën Arielës (Foto)

Denoncimi/ Çifti i avokatëve po zhvasin shqiptarët

Basha ngushëllime Jonuz Musliut: Humbje e madhe e një luftëtari të palodhur

Detaje/ Kush janë dy të rinjtë të qëlluar gjatë mesditës së sotme në Tiranë (Emrat)

Artikulli paraprakKlaudia Pepa harron “vëlla” Albin. A është ky vallë i dashuri i ri? (Foto)
Artikulli tjetërFOTO/ Enca zbulon mashkullin me të cilin ndan shtratin, ja kush është “fatlumi”