Ballina Bota E pabesueshme, shikoni betejën e policisë spanjolle me turmat dhe se si...

E pabesueshme, shikoni betejën e policisë spanjolle me turmat dhe se si i smprapsin ato (Video)

Videoja e ngulitur më poshtë, në më pak se një minutë, po qarkullon në Twitter dhe në mediat sociale. Ajo synon të tregojë policinë spanjolle duke u ndeshur me demonstruesit antifa dhe duket se është marrë pikërisht 3 vjet më parë në ditën e pavarësisë së Katalonjës në Barcelonë.

Ne nuk mund të konfirmojmë se ku dhe kur video është marrë, as nuk mund të garantojmë se veshja e zezë, e personave që mbajnë bluza dhe mbajnë mburojë janë njerëz që e quajnë veten “antifa”.

 

Sidoqoftë, video tregon se nëse Terry McAuliffe ose Jesse Arreguin, kryebashkiaku i Berkeley-t, nuk i bëjnë thirrje policisë të marrë masa dhe i detyrojnë ata të qëndrojnë pranë, ndërsa antifa godet njerëzit që nuk i pëlqejnë (dhe i etiketon ato “fashistë” për të fituar besueshmërinë nga intelektualët si Connor Friedsdorf në Atlantik), një forcë e organizuar, e disiplinuar dhe e pajisur mirë e policisë mundi të rrahë turmën dhe të përballej me ta duke i sprapsur.