Ballina Bota Estonia parapërgatit ministrat e mbrojtjes së BE-së ndaj një sulmi kibernetik

Estonia parapërgatit ministrat e mbrojtjes së BE-së ndaj një sulmi kibernetik

SHPËRNDAJE

Të gjithë ministrat e Mbrojtjes të Bashkimit Evropian janë mbledhur në Talin pasi një organizimi nga Estonia për stërvitjen e tyre. Skenari i kësaj stërvitje ishte sikur një operacion ushtarak i BE-së ishte sulmuar nga hakerat, që përdorin rrjetet sociale dhe “fake news”.

 

“Ne nuk do të shndërrojmë ministrat në programues informatike”, deklaroi paraprakisht ministri estonez i Mbrojtjes, Juri Luik.

“Por ne duam që ata të kuptojnë se këto situata zhvillohen shumë shpejt dhe kërkojnë përgjigje politike të shpejta”, u shpreh ai.

Ndërsa theksoi se “Duhet të jemi të përgatitur si në aspektin politik dhe në atë teknik”.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakFesta e Opinion/ Shfaqen për herë të parë në publik pas dasmës gjigande, Turi dhe Orinda
Artikulli tjetërRecetë Gatimi/ Fërgesë me Patëllxhanë