Ballina Bota Europa në alarm, vjen mushkonja që sjell virusin Zika dhe ethet e...

Europa në alarm, vjen mushkonja që sjell virusin Zika dhe ethet e verdha

Mushkonja e “aedes aegypti”, e cila sjell një sërë sëmundjesh të ndryshme tropikale, si Virusin Zika apo ethet e verdha, është tashmë shumë pranë edhe në kontinentin europian.

Alarmi është dhënë nga qendra evropiane për kontrollin e sëmundjeve “ECDC”, e cila fton Vendet e Bashkimit Europian të marrin masa kundër kësaj mushkonje.

Ekspertët thonë se që nga viti 2017 specia jetonte në Madeira, rreth Detit të Zi dhe brigjet turke, ndërsa në vitin që lamë pas, mushkonja u rikthye në Egjipt.

Ndërkohë që në Spanjë janë konfirmuar disa raste në Canarie, ndërsa ekspertët japin alarmin se tashmë do të përhapet frikshëm në mbarë Europën.

“Nëse nuk do të merren masa, thonë ekspertët, mushkonja do të shpërndahet në vendet ekstreme të Europës, duke u bërë një vatër që rrezikon të sjellë viruse të rrezikshme për jetën e njerëzve”, theksojnë ekspertët.

“Aedes aegypti”, kujton Ecdc, ishte shumë e përhapur në Evropën Jugore deri në mes të shekullit të 20-të. Kushtet klimatike evropiane duket se e lejojnë një përhapje dhe rikthim të saj.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
LAJM I FUNDIT/ Ekzekutohet me armë shqiptarja në Greqi, dyshohet se e vrau…

E PAZAKONTË/ “Më jep vajzën për nuse, ose ju vrava të gjithëve”, nipi kërcënon me jetë xhaxhain

U arrestua për shpërdorim detyre, lirohet zyrtari i LSI-së. Prokuroria zbuloi se…

Durrës/ Akuzohet për shpërdorim detyre, cili është inspektori i Policisë i arrestuar nga SHÇBA

E rëndë! Banesa në Kombinat përfshihet nga flakët, 80-vjeçari shkrumbohet brenda saj

VIDEO/ Një burim i vërtetë frymëzimi, njihuni me motrat binjake që jetojnë me dy koka në një trup

EMRAT/ Ishin kthyer në makthin e pronarëve aziatikë, njihuni me “3 skifterët” shqiptarë në SHBA

Rikthehet “Balena Blu”, i merr jetën dy motrave minorene. Momenti para se të hidheshin nga kati i 10 (Video)

VIDEO/ Habit drejtori i Ujësjellësit: E kam lënë qëllimisht qytetin tre ditë pa ujë, s’më mori njëri në telefon

Durrës/ I sekuestrohet 2 milionë euro pasuri, kush është biznesmeni me precedentë (Emri)

Artikulli paraprakShenjat e horoskopit që nuk i kontrollojnë dot nervat, mos i dilni përpara kur janë të acaruar
Artikulli tjetërIu arrestua kunati, reagon ashpër Artur Zheji: Persekutim politik si në komunizëm, filloi lufta e…