Ballina Bota FOTO/ Zbulohen gjurmët gjigande të dinozaurëve më të mëdhenj në botë

FOTO/ Zbulohen gjurmët gjigande të dinozaurëve më të mëdhenj në botë

Mediat e huaja raportojnë seisa gjurmë të mëdha dinozaurësh janë zbuluar në ‘Isle of Skye’, Britani.

Gjurmët janë lënë nga dinozaurët 170 milionë vjet më parë, por vetëm kohët e fundit janë parë në shkëmbinjtë e Skye.

Sauropodët ishin të gjatë 15 metra dhe peshonin më shumë se 10 ton.

Ata vijnë nga një kohë e quajtur ‘Middle Jurassic’ dhe ka shumë pak informacione për to.

Por gjurmët tregojnë se dinozaurët në Britan’i u shfaqën të paktën 230 milionë vjet më parë dhe duket se kanë qenë të civilizuar e jetonin në mënyrë paqësore së bashku.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook