Ballina Bota ‘Fuego’ vret 25 persona, Guatemala ‘pushtohet’ nga retë e hirta dhe llava

‘Fuego’ vret 25 persona, Guatemala ‘pushtohet’ nga retë e hirta dhe llava

Njëzet e pesë persona kanë vdekur dhe 20 të lënduar pasi një vullkani pranë Guatemalës, shpërtheu duke nxjerrë tym dhe llavë.

Volcan de Fuego, i cili përkthehet në ‘vullkanin e zjarrit’ shpërtheu pak para mesditës të së dielën, 27 milje nga qyteti i Guatemalës.

Vullkani, i njohur si një nga më aktivët në Amerikën Qendrore, ka shkatërruar shtëpitë dhe fshatrat e afërta të zbrazëta në blozë pasi dërgoi re të hirit gjashtë milje në ajër.

Kjo është hera e dytë që vullkani ka shpërthyer këtë vit.

“Rreth katër orë pas shpërthimit fluksi i lavës që arrin temperaturat rreth 1,300 gradë Fahrenheit, u rrodhi nga mali” shkruan ABC.

Shpërthimi ka vrarë tashmë 25 persona, tha CONRED, koordinatori kombëtar i qeverisë për reduktimin e katastrofave.

Zyrtarët e qeverisë kanë frikë se numri i viktimave mund të rritet.

Picture 1 of 18

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook