Ballina Bota Gjermani , Prishet plani vetvrasës në Berlin

Gjermani , Prishet plani vetvrasës në Berlin

I dyshuari, 17 vjeç adoleshent sirian, u arrestua në Uckermark, një distrikt në Brandenburg duke parandaluar sulmin që ai po planifikonte, njoftoi për shtypin ministri i brendshëm i shtetit, Karl Heinz Schröter. Thuhet se ai ka hyrë në Gjermani më 2015 dhe kërkoi azil.

Detajet e tjera për komplotin e dyshuar nga forcat e policisë gjermane nuk u dhanë. Forcat speciale arrestuan të riun sirian menjëherë pas marrjes së një njoftimi.

Adoleshenti kishte jetuar në një shtëpi për refugjatët e mitur të pashoqëruar në Uckermark që nga viti 2016 dhe kurrë nuk kishte tërhequr vëmendjen e policisë gjatë këtyre viteve.

Aktualisht, ai po merret në pyetje dhe shtëpia po kontrollohet nga zyra e hetimeve penale shtetërore, tha policia e Brandenburgut, cituar nga BBC.

“Operacionet janë në vazhdim”, shtoi policia.

Në dhjetor, një xhihadist vrau 12 vetë me një kamion në një treg Krishtlindjesh në Berlin.

LAJM I FUNDIT/ Ekzekutohet me armë shqiptarja në Greqi, dyshohet se e vrau…

E PAZAKONTË/ “Më jep vajzën për nuse, ose ju vrava të gjithëve”, nipi kërcënon me jetë xhaxhain

U arrestua për shpërdorim detyre, lirohet zyrtari i LSI-së. Prokuroria zbuloi se…

Durrës/ Akuzohet për shpërdorim detyre, cili është inspektori i Policisë i arrestuar nga SHÇBA

E rëndë! Banesa në Kombinat përfshihet nga flakët, 80-vjeçari shkrumbohet brenda saj

VIDEO/ Një burim i vërtetë frymëzimi, njihuni me motrat binjake që jetojnë me dy koka në një trup

EMRAT/ Ishin kthyer në makthin e pronarëve aziatikë, njihuni me “3 skifterët” shqiptarë në SHBA

Rikthehet “Balena Blu”, i merr jetën dy motrave minorene. Momenti para se të hidheshin nga kati i 10 (Video)

VIDEO/ Habit drejtori i Ujësjellësit: E kam lënë qëllimisht qytetin tre ditë pa ujë, s’më mori njëri në telefon

Durrës/ I sekuestrohet 2 milionë euro pasuri, kush është biznesmeni me precedentë (Emri)

Artikulli paraprakPërplasje / Drejtoresha tatimeve i thotë jo ministres Helga Vukaj
Artikulli tjetërSport/ Masa të forta për mbarëvajtjen e sfidës Skënderbeu – Tirana