Ballina Bota ISIS pushton jugun e Filipineve

ISIS pushton jugun e Filipineve

SHPËRNDAJE

Grupe militante të lidhura me Shtetin Islamik ka pushtuar jugun e Filipineve. Betejat e ashpra mes forcave qeveritare dhe militantëve kanë boshatisur. Mijëra njerëz kanë lënë shtëpitë dhe qindra biznesë kanë mbyllur qepenat. Presidenti Duterte ka shpallur ligjin ushtarak.

Përleshjet mes trupave qeveritare dhe militantëve islamikë kanë çuar në mbylljen e bizneseve dhe largimin e mijëra banorëve nga jugu i Filipineve.

Ushtria dërgoi rreth 100 ushtarë, përfshirë forcat speciale të stërvitura në Shtetet e Bashkuara, për të rimarrë ndërtesat dhe rrugët në qytetin Musliman Marawi, i kontrolluar kryesisht nga militantët e grupit Maute, i cili ka premtuar besnikëri ndaj Shtetit Islamik.

Mijëra u larguan pasi rebelët kapën pjesë të mëdha të qytetit dhe bombarduan ndërtesat në betejat me forcat qeveritare që shpërthyen të martën (23 Maj 2017) pas një bastisjeje të dështuar nga forcat e sigurisë në një nga strehimet e grupit.

Në një pjesë të Marawit, të shtënat e armëve u bënë masive ndërkohë që banorët kërkonin strehim larg luftës së zjarrit.

Ndërkohe presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka fluturuar në qyetin e tij të lindjes për të takuar zyrtarët e tij të kabinetit dhe për të vlerësuar situatën.

Qyteti ishte bliduar teksa forcat ushtarake shihen duke patrulluar në zona publike, dhe pika të ndryshme kontrolli janë ngritur për të rritur sigurinë.

Presidenti Duterte deklaroi ligjn ushtarak në të gjithë ishullin Mindanao që pas avancimit të rebelëve në jug. Në 2016, 14 vetë u vranë dhe 70 u plagosën në një shpërthim të shkaktuar nga i njëjti grup.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Aksident në Durrës, makina e policisë përplaset me një “Benz”

Raporti për konsumin: Rrinë në kafe, por nuk pinë shumë kafe, ja si renditen shqiptarët në botë

Debati për TVSH, Rama i del në krah deputetit socialist: Erion Braçe është zëri që s’i ka tradhtuar kurrë interesat e të dobëtëve, opozita…

A u mbajt i fshehtë rasti i pengmarrjes në Fier? Policia i kundërpërgjigjet Bashës: Ju bëjmë me dije se…

Lotaria Amerikane/ Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm për aplikuesit: Të gjitha regjistrimet para 18 tetorit, duhet të…

VIDEO/ Anxhelina Shala zhvishet live në emision dhe tregon “shenjat” e dashurisë që i ka lënë deputeti…

Dhuna ndaj të dënuarve, reagon Avokati i Popullit: Të hetohen të gjithë policët që “torturojnë” të burgosurit

Krimi në familje godet sërish, xhaxhai qëllon me thikë nipin 14-vjeçar në Patos (Emri)

FOTO/ Aksident në Tiranë, autobusi i Kombinatit përplas të moshuarën

Kamikazi hedh në erë kamionin, të paktën 231 të vdekur dhe 300 të plagosur (Video+Foto)

Artikulli paraprakPSD , e vetme në zgjedhjet e 25 Qershorit
Artikulli tjetërMisteret e shkencës per trurin e njeriut