Ballina Bota Ja kush është një prej “piratëve” shqiptar i cili u arrestua sot...

Ja kush është një prej “piratëve” shqiptar i cili u arrestua sot në Gjermani, aktiviteti i tij nxirrte miliona

SHPËRNDAJE

Kosova si gjithmonë mbahet për një prej vendeve ku teknologjia godet më fortë dhe intuita është tepër e fortë tek vogëlushët saqë arrijnë të mësojnë bazat e kodimit dhe IT që në 9 vjeçare.

Por kjo sado gjë e mirë të jetë shtyn njerëzit edhe drejt gjërave të këqija siç ka shtyrë këto dy vëllezër që kërkoheshin në Gjermani prej tre vitesh pasi kishin hyrë në rrugën e piraterisë së filmave. Kreshnik dhe Kastriot S. akuzohen nga policia kibernetike si drejtuesit kryesorë të një prej portaleve më të fuqishëm Kinox.to ku nëpërmjet saj ata kanë shpërndarë një mori filmash dhe përmbajtjesh të kopjuara ilegalisht nga serverat e ndryshëm që zotëronin.

Mediat gjermane kanë shkruar se sot u arrestua në Kosovë Kreshnik S., i dyshuar si njëri ndër udhëheqësit e portalit që shpërndante ilegalisht filma, Kinox.to dhe sipas gazetave të vendit ai pritet që të ekstradohet sa më parë në gjermani ku do gjykohet dhe e pret dënimi.

Ata ndodheshin në një arrati që prej tetorit të vitit 2014. Ku në atë kohë, njësitet speciale të policisë kishin hyrë me forcë në shtëpinë e prindërve të dy vëllezërve S., në Lübeck, për ti surprizuar pasi ata jetonin aty, por nuk kishin mundur t`i gjenin.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Lexon Kadarenë dhe dëgjon Eliza Dumin”, kush është Sladjana Stojiljkoviç, vajza serbe që po studjon gjuhën shqipe në Beograd

VIDEO/ Ministrja e Drejtësisë i përgjigjet denoncimit të qytetarëve, shkarkon “live” 3 zyrtarët e Hipotekave

Rama bën për “ujë të ftohtë”profesorët e Akademisë së Shkencave: Institucion i rrënuar, kufoma e vetvetes

Urdhëroi vrasjen e 8 mijë burrave myslimanë, Gjykata e Hagës dënon me burg të përjetshëm “Kasapin e Bosnjës”, Ratko Mlladiç

DOSSIER/ Si u vra Vasil Shanto, simbol i rezistencës shqiptare në Luftën e Dytë Botërore

“Jo vetëm gjoba, por dhe…”, Policia Rrugore prezanton Lotarinë e Radarit: Ja çfarë do të fitojnë 20 shoferët më të mirë

“Kemi një vit e gjysmë pa u paguar”, punonjësit e 55 kompanive të By-Passit të Fierit e Vlorës në protestë

Sapo kishte dalë nga burgu, kapet sërish i “forti” shqiptar në Itali. Policia i zbulon kokainë, armë dhe mijëra euro në banesë (Foto)

Skandali/ Ja sa duhet të paguash në spital për t’u futur në operacion pa radhë e pa asnjë dokumentacion (Video)

“Do ta vrasim të birin e kokëmushkës amerikane”, ISIS kërcënon me jetë djalin e Donald Trump, alarmohet Shtëpia e Bardhë

Artikulli paraprakZv/kryeministrja thotë fjalët e saj të para në Kuvend: Jam rishtare këtu por s’jam naive
Artikulli tjetërLuana Vjollca thyen rrjetin, plot 1 milionë klikime në një foto