Ballina Aktualitet Këta janë miliarderët e vitit 2018 sipas “Forbes”

Këta janë miliarderët e vitit 2018 sipas “Forbes”

Nëse doni të dini njerëzit më të pasur në botë, këta janë ata persona të cilët kryesojnë listën e miliarderëve për vitin 2018.

  1. Larry Ellison (58.5 miliard dollarë)

Larry bashkëthemeloi kompaninë e softwerit të quajtur Oracle në vitin 1977. Hoqi dorë nga roli i CEO të kësaj kompanie në vitin 2014 por akoma shërben si kryetar bordi dhe shef teknologjie në këtë kompani.

  1. David Koch (60 miliard dollarë)

Bashkë me vëllain e tij ata ndajnë shumicën e kontrollit të Koch Industries, kompania e dytë private më e madhe në SHBA.

  1. Charles Koch (60 miliard dollarë)

Vëllai i David Koch, ka qenë kryetar dhe CEO i Koch Industries që nga viti 1967. Babai i tyre, Fred Koch, e filloi biznesin që në vitin 1940 i cili gjithashtu përmirsoi metodën e filtrimit të naftës së trashë duke e kthyer në benzinë.

  1. Carlos Slim Helu (67.1 miliard dollarë)

Njeriu më i pasur në Meksikë, Carlos Slim Helu dhe familja e tij kontrollojnë kompaninë America Movil e cila është kompania më e madhe telefonike në Amerikën Latine.

  1. Amancia Ortega (70 miliard dollarë)

Amancia Ortega është një nga njerëzit më të pasur në Europë. Ai bashkëthemeloi me ish-gruan e tij Rosalia Indetix të njohur për Zaran e famshme. Ortega fiton më shumë se 400 milion dollarë nga kompania e tij në vit.

  1. Mark Zuckenberg (71 miliard dollarë)

Siç të gjithë e njohim, Zuckenberg është një nga themeluesit e Facebook dhe ka rolin e CEO. Ai e krijoi rrjetin e famshëm social në vitin 2004 kur ishte në moshën 19 vjeçare.

  1. Bernard Arnault (72 miliard dollarë)

Bernard Arnault mbikqyr një perandori prej 70 brandesh duke përfshirë kështu Luis Vuitton dhe Sephora.

  1. Warren Buffet (84 miliard dollarë)
LEXO EDHE:  Deputeti demokrat e kap keq me Spiropalin: "Donikë" ty të nxjerr "SkEDIbeu" sa herë ka hall. Si çikë e denjë partie që je edhe...

I njohur ndryshe si “Orakulli i Omahas”, Buffet është një nga investitorët më të suksesshëm të të gjitha kohrave. Ai ka Berkshire Hathaway ku zotëron më shumë se 60 kompani duke përfshirë Geico, prodhuesin e baterive Duracell dhe zinxhirin e restoranteve Dairy Queen. Ai ka dhënë për bamirësi afërsisht 32 miliard dollarë.

  1. Bill Gates (96.2 miliard dollarë)

Bill Gates bashkëthemeloi Mikrosoftin. Ai e la postin e CEO-s së Mikrosoftit për tu fokusuar në fondacionin “Bill & Melinda Gates Foundation”. Ka dhënë 41.3 miliard dollarë për bamirësi. Në vitin 2010 Bill, Melinda dhe njeriu i tretë më i pasur në botë për momentin, Warren Buffett krijuan “The Giving Pledge” dhe ata që ju bashkuan kësaj nisme premtuan të jepnin gjysmën e pasurisë së tyre për bamirësi.

  1. Jeff Bezos (112 miliard dollarë)

Shefi i Amazon, është personi që është i pari në listën e më të pasurve në botë sipas prestigjezes “Forbes”.  Ai zotëron 16% të Amazon, të cilën e themeloi në një garazh në Seattle në vitin 1994. Një nga pasionet e tij është udhëtimi në hapësirë dhe gjithashtu zotëron një kompani të hapësirës ajrore të quajtur Blue Origin. Ai ka blerë The Washington Post në vitin 2013 për 250 milion dollarë.