Ballina Bota Koreja e Veriut provokon sërish, Japonia gati t’i kundërpërgjigjet

Koreja e Veriut provokon sërish, Japonia gati t’i kundërpërgjigjet

SHPËRNDAJE

Koreja e Veriut kryen testin e tretë raketor brenda tre javësh dhe këtë herë, Japonia është gati të ndërrmarrë veprime konkrete pasi raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi e shtetit komunist ra në oqean, më pak se 200 milje nga bregdeti i saj.

Si Tokio, ashtu edhe Seuli, reaguan menjëherë ashpër. Krerët e mbrojtjes së Koresë së Jugut thonë se Pheniani do të përballet me ndëshkimin e rreptë të ushtrisë së fqinjit të tij jugor.

Raketa e lëshuar së fundi besohet t’i përkasë serisë Skud. Sipas koreano-jugorëve, ajo ka fluturuar për gati 450 km dhe qëndroi në ajër pothuajse 6 minuta. Japonia pretendon se raketa ra brenda zonës së saj ekskluzive detare, një zonë ujore kjo që shtrihet për 200 milje detare nga bregdeti japonez.

Tokio e konsideron lëshimin si një akt tejet problematik për sigurinë e anijeve dhe të avionëve e thotë se ai përbën shkelje të qartë të rezolutës së OKB-së.

SHPËRNDAJE

FOTO/ “Të lënë në mëshirë të fatit dhe të harruar nga të gjithë”, fëmijët romë të shtrirë në qendër të Durrësit

Paralajmërimi i fortë i Bashës: Ja ç’do të ndodh të hënën…

VIDEO/ Shokon Big Mama: Deri dje më thonin motër, sot krejt po ma lypin

Ndarja me moderatoren, Vin Veli e pranon publikisht: Po, e kam tradhtuar Borën

Tronditet Kanadaja, gjendet i vdekur në banesë miliarderi i “Apotex” dhe gruaja e tij, dyshohet se mund të jenë vrarë

Gazetari investigativ plas “bombën” e rradhës: Ja kush mund ta fundosë Saimir Tahirin

Petrit Vasili: Mirë që Rama shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët ç’hall kanë që e pranojnë?

Takim i paparalajmëruar mes ambasadorit Donald Lu dhe Presidentit Meta

VIDEO/ U arrestua se fyeu grekët, shqiptarin e ndjek fati i keq edhe pasi del nga burgu. Ja çfarë i ndodhi

VIDEO/ Në Rumani këndohet shqip, “Nëntori” i Arilenës mahnit publikun vendas dhe jurinë e “The Voice”

Artikulli paraprakTiranë – Pijanecët e zhurmshëm të një lokali nate dhunojnë me mjete të forta efektivin e policisë
Artikulli tjetërPique : Ja si e fitova Shakirën