Ballina Bota “Mami, babi, mos u shqetësoni”, letrat e dhimbshme të 12 fëmijëve që...

“Mami, babi, mos u shqetësoni”, letrat e dhimbshme të 12 fëmijëve që ishin bllokuar në shpellë (Foto)

12 fëmijët që ishin bllokuar në një shpellë në Tajlandë kishin shkruar disa letra për prindërit e tyre duke i thënë që të mos shqetësohenin për to.

Të rinjtë u kërkojnë dhe mësuesve të tyre që të mos i bombardojnë me detyra shtëpie pas arratisjes së tyre dhe të listojnë enët që kanë për të ngrënë kur të dalin nga burgu i tyre nëntokësor.

Me lot në sy djemtë e klubit të futbollit të “Bishave të Egra” thonë se duan të shkojnë ‘drejt shtëpisë’, me anë të një letre kolektive nga të 12.

Dhe u bëjnë thirrje prindërve të tyre, prindërve, vëllezërve dhe motrave që të mos shqetësohen për to me letra të veçanta nga secili djalë.

Trajneri i tyre, i cili organizoi ekskursion fatkeq, u kërkon falje prindërve dhe zotohet se do të kujdesen për fëmijët e tyre me sa mundet.

“Ne jemi të gjithë të fortë, mos u shqetësoni për ne”, thonë djemtë në letrën e shkruar.

“Kur jemi jashtë ne duam të hamë shumë gjëra.

“Kur të dalim, ne do të dëshironim të shkonim në shtëpi.

‘Dhe ne i lutemi mësuesve që të mos na japin shumë detyra shtëpie’.

Në letrat individuale, të cilat dolën mbrëmë, një djali i vjen keq për prindërit e tij për largimin e tyre për një kohë të gjatë dhe premton se do t’i ndihmojë ata në dyqanin e tyre.

Një vështrim i shkurtër në kushtet e lagura dhe terrorit të përjetuar nga të rinjtë për dy javët e fundit është zbuluar në vetëm pak fjalë, pasi një nga djemtë thotë se ‘shpreson’ të dalë dhe një tjetër përshkruan se sa e ftohtë është brenda shpellës së përmbytur.

LEXO EDHE:  Dëbora bllokon taksinë në malin e Dajtit, 7 persona kërkojnë ndihmë

12 djemtë dhe trajneri i tyre janë bllokuar në një shpellë nga përmbytjet e 23 qershorit.

Picture 1 of 14

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook