Ballina Bota Meksika në panik, tërmeti më i fuqishëm i shekullit vret qindra vetë...

Meksika në panik, tërmeti më i fuqishëm i shekullit vret qindra vetë në Juchitan (Foto+Video)

SHPËRNDAJE

Juchitan De Zaragoza në Meksikë, është vendi ku mijëra shtëpi në këtë zonë u dëmtuan rëndë. Gjysma e sallës së qytetit të shekullit të 19-të, me 30 harqe të saj, u rrëzua. Spitali kryesor këtu ishte aq i shkatërruar sa që anëtarët e stafit i evakuan pacientët në një vend shumë të zbrazët dhe punonin nga drita e celularëve të tyre.

Në kohën kur dridhjet e tërmetit më në fund veniten, të paktën 36 persona në Juchitán de Zaragoza ishin të vdekur. “Është një situatë me të vërtetë kritike”, tha Óscar Cruz López, sekretari komunal i qytetit, të premten. “Qyteti,” tha ai, dhe pastaj u ndal. “Është sikur të ishte bombarduar.”

 

Mbi të gjitha, tërmeti – më i fuqishmi që ka goditur vendin në një shekull – vrau të paktën 61 njerëz në Meksikë, të gjithë në pjesën jugore të vendit që ishte më afër epiqendrës së tërmetit jashtë Bregut të Paqësorit.

Tërmeti, i cili kishte një madhësi prej 8.2 ballësh goditi pak përpara mesnatës të enjten, dhe u ndje nga dhjetëra milion njerëz në Meksikë dhe në Guatemalë, ku vdiq të paktën një person.

SHPËRNDAJE

FOTO/ “Të lënë në mëshirë të fatit dhe të harruar nga të gjithë”, fëmijët romë të shtrirë në qendër të Durrësit

Paralajmërimi i fortë i Bashës: Ja ç’do të ndodh të hënën…

VIDEO/ Shokon Big Mama: Deri dje më thonin motër, sot krejt po ma lypin

Ndarja me moderatoren, Vin Veli e pranon publikisht: Po, e kam tradhtuar Borën

Tronditet Kanadaja, gjendet i vdekur në banesë miliarderi i “Apotex” dhe gruaja e tij, dyshohet se mund të jenë vrarë

Gazetari investigativ plas “bombën” e rradhës: Ja kush mund ta fundosë Saimir Tahirin

Petrit Vasili: Mirë që Rama shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët ç’hall kanë që e pranojnë?

Takim i paparalajmëruar mes ambasadorit Donald Lu dhe Presidentit Meta

VIDEO/ U arrestua se fyeu grekët, shqiptarin e ndjek fati i keq edhe pasi del nga burgu. Ja çfarë i ndodhi

VIDEO/ Në Rumani këndohet shqip, “Nëntori” i Arilenës mahnit publikun vendas dhe jurinë e “The Voice”

Artikulli paraprakFestë tek Babastars, martohet më në fund lideri i tyre Getoar Selimi (Foto+Video)
Artikulli tjetërRevoltohet ish-presidenti Bujar Nishani: Sot u dekretua Qeveria e re. Një vendim drastik i gabuar