Ballina Bota NASA tregon se si ka ndryshuar Planeti Tokë në 20 vitet e...

NASA tregon se si ka ndryshuar Planeti Tokë në 20 vitet e fundit (VIDEO)

Kjo është Toka, ajo merr frymë cdo ditë, ndryshon me stinë, i përgjigjet Diellit, ndryshimeve të erës, rrymave të oqeanit dhe temperaturave.

Imazhet u bënë për të shënuar 20 vjet që kur satelitët e NASA-s kanë vëzhguar vazhdimisht vetitë fizike të planetit tonë. Kjo përmbledhje e pandërprerë e të dhënave nga satelitët e shumtë i ndihmon shkencëtarët të merren me pyetje të rëndësishme se si ekosistemet reagojnë ndaj aktivitetit njerëzor.

“Ndërsa arkivi i satelitit zgjerohet, shohim gjithnjë e më shumë dinamika në zhvillim”, tha Jeffrey Masek, shefi i Laboratorit të Shkencave të Biospherisë në NASA Goddard. “Tani jemi në gjendje të shohim trendet afatgjata”.

“Pamja e bazuar në hapësirë ​​e jetës lejon shkencëtarët të monitorojnë shëndetin e kulturave, pyjeve dhe peshkimit në të gjithë globin. Por shkencëtarët e agjencisë së hapësirës kanë zbuluar gjithashtu ndryshime afatgjata nëpër kontinente dhe basene oqeanike, ” thuhet në deklaratën zyrtare.

Imazhet satelitore tregojnë se Arktik po bëhet më i gjelbërt, pasi shkurre zgjerojnë gamën e tyre dhe lulëzojnë në temperatura të ngrohta.

Rritja e temperaturave të sipërfaqes së detit ka penguar rritjen e fitoplanktonit, një organizëm që ndihmon në heqjen e dioksidit të karbonit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook