Ballina Bota Ndahet nga jeta ish-kryeministri grek Mitsotakis

Ndahet nga jeta ish-kryeministri grek Mitsotakis

Figura e shquar e politikës greke Konstantin Mitsotakis, u nda nga jeta të hënën në moshën 98 vjeçare.

Ishte familja që dha lajmin e keq, duke u shprehur se Mitsotakis në momentet e tij të fundit ishte i lumtur pasi rrethohej nga gjithë të dashurit e tij.

Mitsotakis, Politikani gjysëm shekullor ishte me një karrierë të gjërë duke filluar nga 1990 në 1993.

I lindur në tetor të 1918 në Kretë, Mitsotakis u zgjodh për herë të parë në parlament në moshën 28 vjeç si anëtar i një Partie Liberale. Me një diplomë universiteti në fushën e drejtësisë dhe ekonomisë, ai mbajti disa poste ministrore përpara se të bëhej kryetar i partisë konservatore të Demokracisë së Re në vitin 1984.

Baba I katër fëmijëve, Mitsotakis u largua nga parlamenti në janar të 2004, por mbeti president nderi i Demokracisë së Re.

Djali i tij Kyriakos është aktualisht kreu i partisë së djathtë. Vajza e tij Dora, ish-ministre e Punëve të Jashtme ka mbajtur gjithashtu postin e kryebashkiakes së Athinës gjatë lojërave Olimpike në 2004.

Qosja: Pse nuk pranoj dekoratën e këtij regjimi

Aksidenti fatal në Shkodër/ Rritet bilanci i viktimave, humb jetën babai dhe dy vajzat

Aksident fatal në Shkodër, humb jetën babai dhe foshnja 8 muajshe

Arrestohen dy shqiptarët, kapen në kufi me 161 kilogramë drogë (Foto)

Tërbohet sërish moti, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Deputeti i PD publikon dokumentat/ Rama do të prishë TK që të fshehë provat e krimit që ka bërë në 99-ën (Foto)

U arrestua nga policia shqiptare, hakeri 25-vjeçar për 60 ditë do të ekstradohet në SHBA ose…

Krim i rëndë në familje/ Sherr me thika mes vëllezërve në Tiranë, një i plagosur (Emri)

I bëri “cirk” policisë nga Tirana në Fushë-Krujë, ja kush është i shumëkërkuari i arrestuar (Emri)

EMRI/ Pranga për hajdutin e makinave, kush është 45-vjeçari nga Durrësi

Artikulli paraprakZgjedhjet e Qershorit – Kryemistri Rama ironizon rëndë Kreshnik Spahiun duke e quajtur “sorrë”
Artikulli tjetërErion Braçe shkrim prekës të ndjerit Kadeli