Ballina Bota Negociatat Shqipëri-Greqi, flet Kotzias: Jemi në pritje të formatimit të…

Negociatat Shqipëri-Greqi, flet Kotzias: Jemi në pritje të formatimit të…

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias në një intervistë për gazetën vendase “Documento” ka folur në lidhje me me negociatat e zhvilluara së fundmi me palën shqiptare për kufirin detar.

Kotzias është shprehur optimist duke thënë se tashmë janë pjekur kushtet për zgjidhjen e problemeve të lëna pezull dy vjet.

“Me Shqiperine dhe Maqedonine kemi probleme qe lidhen me historine, kulturen, trashegimine. Ndersa me Turqine problemet jane me “te ashpra”, lidhen me interesat tona gjeopolitike dhe gjeostrategjike”, shprehet Kotzias.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook