Ballina Bota Obama reagon ndaj vendimit të Trump : Tërheqja, mungesë lidershipi. Trump po...

Obama reagon ndaj vendimit të Trump : Tërheqja, mungesë lidershipi. Trump po refuzon të ardhmen

SHPËRNDAJE

Ish-presidenti amerikan Barack Obama ka reaguar menjëherë pas lajmit për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga pakti i Parisit për klimën, teksa ka thënë përmes një deklarate se administrata e Trump po u bashkohet “një grusht shtetesh të vogla që refuzojnë të ardhmen”, duke u larguar nga ajo marrëveshje.

Obama e mbron ende marrëveshjen që administrata e tij negocioi me shumë kujdes. Ai thotë se vendet që qëndrojnë brenda marrëveshjes së Parisit do të “korrin përfitime” në industritë dhe “vendet e punës që do të krijohen”. Ai shton gjithashtu se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë medoemos “në vijën e parë të paketës”.

Ish-presidenti demokrat thotë më tej në deklaratë se vendimi i Trump reflekton “mungesën e qartë të lidershipit amerikan”. Por, Obama thotë se është i bindur, megjithatë, se qytetet, shtetet dhe bizneset amerikane do të mbushin boshllëkun, duke marrë drejtimin për mbrojtjen e klimës.

Obama shprehet se bizneset kanë zgjedhur “një të ardhme me më pak karbon” dhe kanë nisur tashmë investimet e fuqishme në burimet e rinovueshme, si energjia e prodhuar nga era apo energjia diellore.

SHPËRNDAJE

FOTO/ “Të lënë në mëshirë të fatit dhe të harruar nga të gjithë”, fëmijët romë të shtrirë në qendër të Durrësit

Paralajmërimi i fortë i Bashës: Ja ç’do të ndodh të hënën…

VIDEO/ Shokon Big Mama: Deri dje më thonin motër, sot krejt po ma lypin

Ndarja me moderatoren, Vin Veli e pranon publikisht: Po, e kam tradhtuar Borën

Tronditet Kanadaja, gjendet i vdekur në banesë miliarderi i “Apotex” dhe gruaja e tij, dyshohet se mund të jenë vrarë

Gazetari investigativ plas “bombën” e rradhës: Ja kush mund ta fundosë Saimir Tahirin

Petrit Vasili: Mirë që Rama shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët ç’hall kanë që e pranojnë?

Takim i paparalajmëruar mes ambasadorit Donald Lu dhe Presidentit Meta

VIDEO/ U arrestua se fyeu grekët, shqiptarin e ndjek fati i keq edhe pasi del nga burgu. Ja çfarë i ndodhi

VIDEO/ Në Rumani këndohet shqip, “Nëntori” i Arilenës mahnit publikun vendas dhe jurinë e “The Voice”

Artikulli paraprakJa se çfarë i ndodh organizmit kur hamë një vezë çdo mëngjes
Artikulli tjetërKishte mbjellë 11 bimë kanabis pranë banesës, arrestohet 60 vjeçari