Ballina Bota Paralajmërimi i Hawking: Fundi i botës po vjen, ja dy planetët që...

Paralajmërimi i Hawking: Fundi i botës po vjen, ja dy planetët që mund të kolonizohen

SHPËRNDAJE

Fizikani i njohur Stephen Hawking ka paralajmëruar përsëri njerëzit që të largohen nga Toka për të eksploruar planetët e tjerë për të shmangur kështu fundin e botës.

Duke folur në Festivalin e Shkencës Starmus në Trondheim, Norvegji, Stephen Hawking theksoi domosdoshmërinë e një ditë për largimin nga planeti për shkak të ndryshimeve klimaterike dhe burimeve të pakta.

“Jam i bindur se njerëzit duhet të largohen nga toka. Toka po bëhet shumë e vogël për ne, burimet tona fizike po drenazhohen në një shkallë alarmante”, tha Hawking, siç citohet nga mediat britanike, duke shtuar se nuk ka më hapësirë në Tokë për të kapërcyer një krizë të re.

“Kur kemi arritur krizë të ngjashme në historinë tonë, zakonisht ka qenë diku tjetër për të kolonizuar. Kolombi e bëri atë në vitin 1492 kur zbuloi botën e re. Por tani nuk ka një botë të re. Ne po vrapojmë jashtë hapësirës“, shtoi fizikani i njohur.

Hawking thotë se nuk ka alternativë tjetër për këtë.

Hëna dhe Marsi do të ishin një zgjedhje e përkryer për kolonizimin, beson 74-vjeçari. Ai u bëri thirrje qeverive të përqendrohen në krijimin e një baze hënore në 30 vjet dhe një në Mars brenda 50 viteve.

Shkencëtari bëri thirrje gjithashtu për nisjen e një misioni në hënë deri në vitin 2020 dhe për dërgimin e njerëzve në Planetin e Kuq deri në vitin 2025.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Policia arreston 14-vjeçarin, plagosi me thikë adoleshentin (FOTO)

Vjen surpriza e Edi Ramës për të gjithë punonjësit e administratës

Reagon ish-ministri i LSI: “Largimi i Llallës, loja me peshq e me sorra mbaroi!”

VIDEO/ Basha deklaron: Edi Rama nuk do të emërojë Prokurorin e Përgjithshëm

Deklarata e Ministrisë së Brendshme: “Arratia e ish-shefave të policisë, ja çfarë ka ndodhur

Deklarata e Bashës: “Këmbanat po bien, Edi Ramës po i vjen fundi”

Mbledhja e Këshillit Bashkiak/ Socialisët duartrokasin për arritjet e Veliajt, përgjigja e demokratëve: “Parti Enver jemi gati kurdoherë”

Rritje pagash në sektorin e Zjarrfikësit. Bashkia e Tiranës propozon projektvendimin

Berisha ironizon urdhër arrestet e katër policëve, “Rama firmos azilin politik të narkodrejtorëve”, ja emrat

Panairi Dimëror në Grand Place, Bruksel. Erion Veliaj i uron rrugë të mbarë përfaquesve shqiptarë

Artikulli paraprak“Pendohet” Aleanca Kuq e Zi, i bashkohet PS-së
Artikulli tjetërPogradec/ Po lahej me të vëllanë, humb jetën i moshuari