Ballina Bota Samiti G7 – Mblidhen sot ne Siçili 7 krerët e shteteve më...

Samiti G7 – Mblidhen sot ne Siçili 7 krerët e shteteve më të fuqishme në botë

Në një qytet super të blinduar nga masat më të larta të sigurisë që kanë mobilizuar mbi 7000 mijë trupa policorë e ushtarakë, e nën Presidencën e Italisë, krerët e shteteve dhe të qeverive të SHBA, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Britanisë së Madhe, Japonisë si dhe të përfaqësuesve më të lartë të institucioneve drejtuese të Bashkimit Europian kanë në axhendën e punimeve temat më të rëndësishme të panoramës ndërkombëtare.

I zhvilluar vetëm pak ditë pas atentatit në Manchester, ky Samit, ka në qëndër të vëmëndjes alarmin e rrezikut nga terrorizmi i ISIS me synimin e nënshkrimit nga të gjithë pjesëmarrësit  të një deklarate të përbashkët në dokumentin final të tij.

Për dy ditë rresht krerët e 7 vendeve më të industrializuara në botë, do të diskutojmë mbi problematikën e krizës së emigrantëve, si një element destabilizimi global e jo vetëm si një shqetësim rajonal e që duhet përballuar nga të gjitha vendet.

Gjithashtu në tavolinën e punës do të analizohet raporti i grupit të G7 me qeverinë e Moskës,  cështja e Libisë, Sirisë, Koresë e Veriut, situata e BE pas Brexit, si dhe tematika të rëndësishme ekonomiko-financiare.

Për herë të parë marrin pjesë në Samitin e vendeve të G7, Presidenit i SHBA Donald Trump, Presidenti francez Emmanuel Macron, Kryeministri italian Paolo Gentiloni si dhe Kryeministrja britanike Theresa May.

Qosja: Pse nuk pranoj dekoratën e këtij regjimi

Aksidenti fatal në Shkodër/ Rritet bilanci i viktimave, humb jetën babai dhe dy vajzat

Aksident fatal në Shkodër, humb jetën babai dhe foshnja 8 muajshe

Arrestohen dy shqiptarët, kapen në kufi me 161 kilogramë drogë (Foto)

Tërbohet sërish moti, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Deputeti i PD publikon dokumentat/ Rama do të prishë TK që të fshehë provat e krimit që ka bërë në 99-ën (Foto)

U arrestua nga policia shqiptare, hakeri 25-vjeçar për 60 ditë do të ekstradohet në SHBA ose…

Krim i rëndë në familje/ Sherr me thika mes vëllezërve në Tiranë, një i plagosur (Emri)

I bëri “cirk” policisë nga Tirana në Fushë-Krujë, ja kush është i shumëkërkuari i arrestuar (Emri)

EMRI/ Pranga për hajdutin e makinave, kush është 45-vjeçari nga Durrësi

Artikulli paraprakCristiano Ronaldo rrezikon një vit burg
Artikulli tjetërZgjedhjet – Ja emri i ri i kandidatit te PS për kryetar në Bashkinë e Kavajës