Ballina Bota Sanksione të reja kundër Koresë së Veriut, SHBA: Të bllokohen pasuritë e...

Sanksione të reja kundër Koresë së Veriut, SHBA: Të bllokohen pasuritë e Kim Jong Un, të ndalohet eksporti…

SHPËRNDAJE

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë propozuar OKB-së disa sanksione të reja kundër Koresë së Veriut, duke përfshirë ndalimin e eksportit të naftës dhe ngrirje të pasurive të diktatorit Kim Jong Un.

Propozimi i është shpërndarë anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB. Këto propozime për sanksione të reja vijnë pas testit të gjashtë bërthamor dhe lëshimit të përsëritur të raketave.

Koreja e Veriut pretendon se ka ndërtuar një bombë me hidrogjen dhe vijon me paralajmërimet dhe kërcënimet e saj.

Kina dhe Rusia pritet që të kundërshtojnë vendosjen e sanksioneve të tjera, pasi janë shprehur edhe më herët se zgjidhja e krizës bëhet përmes diplomacisë.

Sipas propozimit të SHBA-së, kërkohet ndalimi total i furnizimit me naftë në Korenë e Veriut dhe ndalimi i industrisë së eksportit të tekstileve.

Uashingtoni propozon gjithashtu që Kim Jong Un dhe zyrtarë të tjerë koreano-veriorë të ndalohen të udhëtojnë në vende të tjera të botës.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakReceta e Gatimit/ Si të përgatisim biskota integrale me mjaltë
Artikulli tjetër“Si e zbulova burrin tim pedofil”, deputetja rrëfen momentin e vështirë