Ballina Bota Shpërthimi, shefi i policisë së Mançesterit: U krye nga një kamikaz (Video)

Shpërthimi, shefi i policisë së Mançesterit: U krye nga një kamikaz (Video)

Shefi i policisë së Mançesterit, Ian Hopkins ka konfirmuar pistën e terrorizmit në shpërthimin që ndodhi mbrëmjen e së hënës në një sallë koncertesh.

“Personi që sulmoi në “Manchester Arena” ka vdekur në vendin e ngjarjes menjëherë pasi ka aktivizuar eksplozivin”, ka deklaruar Hopkins, i cituar nga BBC.

Zyrtari i lartë ka shtuar se hetuesit po përpiqen të zbulojnë nëse personi ka vepruar i vetëm apo ka patur bashkëpunëtorë.

Ndërkohë, kryeministrja britanike Theresa May ka publikuar një mesazh ngushëllimi dhe solidariteti për familjet e viktimave.

“Ngjarja po hetohet si një sulm i tmerrshëm terrorist”, ka deklaruar May në një deklaratë të shpërndarë nga Downing Street. 

Ndërkohë, fushata elektorale në mbarë Britaninë e Madhe është ndërprerë për shkak të sulmit; ndërsa është paralajmëruar një mbledhje e qeverisë dhe Komitetit të emergjencës Cobra, me kërkesë të kryeministres.

Ndërkohë, në vijim të raportimeve BBC bën me dije se numri i viktimave ka shkuar në 22 të vdekur dhe 59 të plagosur, mes të cilëve edhe fëmijë.

Më poshtë kemi deklaratën e plote te Shefit te Policisë te Mançesterit , Ian Hopkins.

 

 

Qosja: Pse nuk pranoj dekoratën e këtij regjimi

Aksidenti fatal në Shkodër/ Rritet bilanci i viktimave, humb jetën babai dhe dy vajzat

Aksident fatal në Shkodër, humb jetën babai dhe foshnja 8 muajshe

Arrestohen dy shqiptarët, kapen në kufi me 161 kilogramë drogë (Foto)

Tërbohet sërish moti, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Deputeti i PD publikon dokumentat/ Rama do të prishë TK që të fshehë provat e krimit që ka bërë në 99-ën (Foto)

U arrestua nga policia shqiptare, hakeri 25-vjeçar për 60 ditë do të ekstradohet në SHBA ose…

Krim i rëndë në familje/ Sherr me thika mes vëllezërve në Tiranë, një i plagosur (Emri)

I bëri “cirk” policisë nga Tirana në Fushë-Krujë, ja kush është i shumëkërkuari i arrestuar (Emri)

EMRI/ Pranga për hajdutin e makinave, kush është 45-vjeçari nga Durrësi

Artikulli paraprakShpërthime në “Manchester Arena”, dyshohet sulm terrorist. Mediat e huaja: 23 viktima e dhjetra të plagosur (VIDEO)
Artikulli tjetërIsco – Barcelona, e papritur çfarë ka ndodhur pas titullit të Realit (FOTO)