Ballina Bota Uragani “Irma” dobësohet dhe zbret në shkallën 1, drejtohet në veri me...

Uragani “Irma” dobësohet dhe zbret në shkallën 1, drejtohet në veri me erë dhe shi

SHPËRNDAJE

Uragani Irma u dobësua në një stuhi të kategorisë 1 të hënën herët pasi u përplas në Florida në jugperëndim dhe la gati 4 milionë klientë pa energji.

Irma u zvogëlua ndërsa lëvizte mbi gadishullin perëndimor të Floridës, tha Qendra Kombëtare e Uraganeve. Deri në orën 2 të mëngjesit, ET kishte ere të forta prej 85 mph me qendër të saj 25 milje në verilindje të Tampa.
Pavarësisht nga dobësimi i tij kur ai kalon nëpër tokë, erërat e forta dhe përmbytjet e Irma’s janë një rrezik i madh, paralajmëruan parashikuesit.

Stuhia goditi në jugperëndim të Floridas të dielën, duke rrëzuar linjat e energjisë, duke çrrënjosur pemët dhe duke i kthyer rrugët në lumenj. Ai goditi gjysmën e poshtme të Floridës, duke lënë gjurmët e tornadave dhe përmbytjeve nga stuhia, pasi thelbi i saj u zhvendos ngadalë brenda.

Stuhia masive shkaktoi urdhrat e evakuimit për 5.6 milionë njerëz përpara se të bënte dy ndalesat në dy shtetet e SHBA-ve
E para ishte mbi Florida Keys, që Irma goditi si një stuhi e kategorisë 4. I dyti, në Marco Island, ku u largua nga ishulli duke lënë banorët pa ujë dhe energji, thanë autoritetet.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakFatos Nano mesazh urimi mikut të tij të vjetër në PS, ja çfarë i shkruan lideri historik i së majtës
Artikulli tjetërPD shkakton debat që në fillim të seancës, Rama prezanton programin e tij qeveritar