Ballina Bota Uragani “Irma” dobësohet dhe zbret në shkallën 1, drejtohet në veri me...

Uragani “Irma” dobësohet dhe zbret në shkallën 1, drejtohet në veri me erë dhe shi

Uragani Irma u dobësua në një stuhi të kategorisë 1 të hënën herët pasi u përplas në Florida në jugperëndim dhe la gati 4 milionë klientë pa energji.

Irma u zvogëlua ndërsa lëvizte mbi gadishullin perëndimor të Floridës, tha Qendra Kombëtare e Uraganeve. Deri në orën 2 të mëngjesit, ET kishte ere të forta prej 85 mph me qendër të saj 25 milje në verilindje të Tampa.
Pavarësisht nga dobësimi i tij kur ai kalon nëpër tokë, erërat e forta dhe përmbytjet e Irma’s janë një rrezik i madh, paralajmëruan parashikuesit.

Stuhia goditi në jugperëndim të Floridas të dielën, duke rrëzuar linjat e energjisë, duke çrrënjosur pemët dhe duke i kthyer rrugët në lumenj. Ai goditi gjysmën e poshtme të Floridës, duke lënë gjurmët e tornadave dhe përmbytjeve nga stuhia, pasi thelbi i saj u zhvendos ngadalë brenda.

Stuhia masive shkaktoi urdhrat e evakuimit për 5.6 milionë njerëz përpara se të bënte dy ndalesat në dy shtetet e SHBA-ve
E para ishte mbi Florida Keys, që Irma goditi si një stuhi e kategorisë 4. I dyti, në Marco Island, ku u largua nga ishulli duke lënë banorët pa ujë dhe energji, thanë autoritetet.